niektorých poisťovní, ktoré sa obávajú možných požiarov najmä starších drevených objektov, keďže v okolí je veľa nespracovanej drevnej hmoty. Biomasa by mala byť odprataná aspoň v okruhu 50 metrov.
Riaditeľ Verejnoprospešných služieb mesta Vysoké Tatry Peter Danko v tejto súvislosti pripomenul, že parky, ktoré sa tvorili v Tatrách pred tridsiatimi rokmi, boli zahustené. Architekti predpokladali následné úpravy, na tie však mesto muselo neustále žiadať povolenie. Nová výsadba v intraviláne by mala vytvoriť vzdušný a funkčný park. Predchádzať jej musí likvidácia následkov kalamity vrátane koreňových systémov. Práce v meste pokračujú dobrým tempom aj vďaka priaznivému počasiu v závere minulého a na začiatku tohto roka. Drevnú hmotu vyzbierali a vyviezli na miestne skládky. Raždie, čečinu a korene odvážajú do podhoria. Jednu zo skládok raždia už spracováva firma zo Spišskej Novej Vsi a biomasou zásobuje kotolňu v Dobšinej.
Do konca januára dobiehali ešte dobrovoľnícke brigády na likvidácii kalamity. Súčasné tempo pribrzdila vysoká snehová pokrývka, ale Verejnoprospešné služby pokračujú v likvidovaní koreňových systémov na mestských parcelách, v blízkosti komunikácií. K dispozícii majú päť mechanizmov, ktoré dokážu korene vytrhať. Do odstraňovania koreňov v intraviláne by sa mali zapojiť aj Štátne lesy TANAPu. Pokračovať chcú do konca apríla a vytvoriť podmienky na naštartovanie revitalizácie, teda vyhrabanie, vyrovnanie terénu a založenie trávnatých porastov, ktoré by mali predchádzať ďalšej výsadbe.
Danko informoval, že mesto eviduje viacero ponúk pomoci, napríklad z bratislavskej mestskej časti Rača, z Košíc i Kutnej Hory v Českej republike. Záujem pomôcť formou dobrovoľných táborov avizovali viaceré organizácie, medzi nimi aj také, ktoré už v Tatrách brigádovali na záver minulého roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.