určite boli tesne po roku 1989. Odvtedy sa dalo s nimi "robiť všeličo". Fico by zväzky nezverejňoval, používal by ich len na kontrolu kandidátov na vysoké štátne funkcie. "Aby sa nestalo, že niekto, kto aktívne pomáhal Štátnej bezpečnosti, teda ubližoval a škodil ľuďom - a aby niekto, kto kradol, sa dostal do významnej funkcie v štáte."
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik nesúhlasí. Podľa neho je zverejňovanie zväzkov možnosťou dozvedieť sa, ako "to skutočne bolo". "Je to mimoriadne dôležité, lebo pravda oslobodzuje."
Zverejnenie zväzkov podporil aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort. Nepríjemne sa ho vraj dotklo, keď sa dozvedel, že "jediným a hlavným eštebákom" je Ján Hurný. Dodal, že zákon o Ústave pamäti národa sa neprijímal preto, aby sa stal nástrojom "brutálneho politického boja a mediálnej poľovačky špeciálne na jednu stranu".
Podľa predsedu poslaneckého klubu HZDS Viliama Vetešku môže byť spochybniteľné takmer každé stanovisko, ktoré Ústav pamäti národa vydá, pretože mnoho zväzkov sa zničilo, mnoho nie je k dispozícii, a s mnohými sa dalo manipulovať. Na druhej strane v zásade odmietame akékoľvek pôsobenie ľudí, ktorí s pomocou ŠtB škodili svojim spoluobčanom, prípadne štátu, vyhlásil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.