destabilizovať krajinu. Na všetkých vstupoch do Bejrútu sú vybudované vojenské stanovištia a vojaci prehľadávajú autá a kontrolujú ich posádkam doklady. V bejrútskych uliciach hliadkujú vojenské vozidlá a vojaci. Podľa dostupných správ sa v najbližších troch dňoch uskutočnia protestné akcie proti zabitiu politika, ktorý na čele libanonskej vlády stál vyše šesť rokov.
O Harírím, ktorý prišiel o život v utorok v Bejrúte pri výbuchu v aute nastraženej bomby, sa v poslednom čase často hovorilo ako o veľkom favoritovi na obsadenie postu ministerského predsedu po májových parlamentných voľbách. K zodpovednosti za smrť Harírího a ďalších najmenej deviatich ľudí sa videonahrávkou prihlásila doteraz neznáma islamistická skupina.
Ahmad Abul Adif na videozázname zverejnenom arabskou satelitnou televíziou al-Džazíra tvrdil, že teroristickú akciu v Bejrúte spáchala doposiaľ úplne neznáma islamská skupina "konajúca v záujme odporcov úradujúcej saudskoarabskej vlády". Príslušníci bezpečnostných síl neskôr v Bejrúte zaútočili na Adifov dom. Hľadaný muž - údajne Palestínčan - však v čase policajnej akcie nebol doma.
* * *
Dubaj (TASR) - Kuvajtský denník Al-Watan sa vo svojom včerajšom vydaní zaoberá možnou úlohou Sýrie v atentáte, pri ktorom v pondelok v Bejrúte zahynul bývalý libanonský premiér Rafík Harírí a ďalších štrnásť ľudí. "Ak Sýria nie je schopná zaistiť bezpečnosť, ako to ukazujú určité incidenty, musí okamžite opustiť Libanon," napísali noviny v materiáli na svojej prvej strane uverejnenom pod príznačným titulkom "Harírího krv vracia česť Libanonu". Ale ak "tieto explózie mieria vždy na tých, ktorí sú proti sýrskej prítomnosti v Libanone, znamená to, že do týchto výbuchov je (možno) zapletená Sýria", zdôrazňujú noviny.
V každom prípade sa Sýria musí stiahnuť z Libanonu. Ospravedlnenia, ako že ide o konfrontáciu s Izraelom, alebo obranu Sýrie či Libanonu, sú len ospravedlneniami určenými pre verejnosť, napísali Al-Watan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.