reformy postíhali a poprijímali, táto ale ľahko môže ísť k vode.
Čakalo sa, že Froncov vykostený a vykastrovaný návrh vláda v stredu odklepne a vyšle na dobrodružnú cestu do parlamentu. Nestalo sa. Žiadosť o presunutie (či čo to bolo) o týždeň vyslovila SMK. Absolútne nezrozumiteľné bolo vysvetlenie. Csáky: "Nebolo by správne bez poriadneho preštudovania prerokovať takýto zložitý a citlivý zákon, ktorý v časti spoločnosti vzbudzuje averziu". Nad rámec faktu, že sme počuli klasický a prázdny csákyovský blábol, je základná informácia tá, že sa "študuje" a debatuje skoro rok. Presne odvtedy, čo v tomto volebnom období druhýkrát (a celkove tretí) zákon o študentských pôžičkách neprešiel parlamentom. Pri plnom vedomí toho, koľko a ako dlho sa riešila napr. reforma zdravotníctva, je možné povedať, že neexistuje vec ani norma, ktorá by bola dôkladnejšie a dlhšie diskutovaná. Otázky spoplatnenia, sociálnych štipendií, nastavenia príjmových hraníc, po ktoré sú nárokovateľné, atď, sú preberané v kuse od začiatku volebného obdobia a Fronc prediskutoval na tieto témy pol svojho pracovného i mimopracovného času. Počuť toto od SMK nie je len blábol, ale rovno - šok.
Veci sa majú tak, že viac-menej, teda skôr menej ako viac, je zákon odobrený dokonca už aj akademickými telesami rektorov, učiteľov, študentov i hajzelbáb na univerzitách. Všetky záujmové skupiny, ktoré z piatich kilometrov kedy pričuchli k vysokej škole, už dostali svoje. Zákon je zmäkčené torzo myšlienky, ktorá stála kedysi na začiatku. Ale furt je ešte lepší, než to, čo je dnes. Čo sa s SMK deje? Zase milovaní lobisti, alebo čosi vážnejšie?
Zdanlivo jasnejšie svetlo vnáša do hry komentár štátneho tajomníka za SMK Szigetiho: "Platí pravidlo, že zásadné reformy by sa mali robiť v prvej polovici volebného obdobia". Akoby v SMK víťazilo pokušenie o nič sa už - nepokúšať. Existuje však aj iné, lepšie pravidlo: Programové vyhlásenie vlády sa má plniť, nie vymýšľať, kedy sa plniť môže a kedy už nie. Ak si vyhrabeme staršie výroky SMK na túto "citlivú" tému, tak nijaké filozofovanie o vhodných a nevhodných časoch pre reformy nenájdeme. Ešte ani v priebehu minulého roka, keď už bolo jasné, že skôr ako teraz to nebude. Nad každou reformou v SMK krútili nosom a dvíhali obočia, vymysleli kvantá pozmeňovacích návrhov, aby ich dokaličili, ale napokon zahlasovali. Teraz čo?
SMK sa rozpadlo "poskupinkovské" partnerstvo s KDH, resp. sa prudko ochladilo. Sporná je nitrianska kauza (veľká "slovenská" koalícia) a najmä im nejde pod nos, že KDH im odmieta podporiť zákon o financovaní menšinových kultúr. Ak študentské pôžičky naozaj neprejdú ani cez vládu, tak toto bude bezkonkurenčne najpravdepodobnejší dôvod.
Tak sa na Slovensku tvoria zákony pre verejné blaho. Obíďme fakt, že s tým financovaním menšín má KDH pravdu. Už aj preto, lebo dôvod, pre ktorý peniaze pre menšiny podľa vzoru SMK odmietajú, nie je dobrý. Ak sa ale SMK zatne pri študentských pôžičkách, neurobí ani múdro, ani slušne. Múdro to nebude preto, lebo ak chcú zostať pri moci aj na budúce volebné obdobie, nemajú inej voľby, len strategické partnerstvo s KDH. Všetko iné Maďarov naviguje - tak na 80 percent - do opozície. To vidí každý, kto vie napočítať do sedem, čo bude počet subjektov v NR SR po septembri 2006.
O slušnosti sa nedá hovoriť preto, lebo kým SMK má svoje volebné priority vrchovato naplnené a môže byť v tomto smere (spolu s SDKÚ) najspokojnejší člen koalície, KDH je čo do naplnenia priorít najmenej úspešný člen vládnej zostavy. A blížia sa voľby. Proti Palkovi s Lipšicom vzniklo regulárne hnutie odporu, ktoré prekračuje línie koalície a opozície. Títo dvaja ministri presadzujú svoje zákony a programy možno na 50 percent. Z Froncovho zákona urobili na Rade KDH ešte niekedy v lete kauzu vyzdvihnutej dôležitosti a dostal absolútnu podporu poslaneckého klubu. Hoci nadšenie vychladlo, je nesporné, že KDH by nieslo tento kolaps veľmi citlivo. Aj v ANO to vycítili a preto sa tiež zrazu hlásia ku kritikom VŠ zákona, hoci nikdy doteraz pôžičkovú kauzu nekomentovali nad rámec svojho štátneho tajomníka Tótha...
SMK musí vidieť jasne a vedieť si vybrať: Môže sa pridať k neviditeľnej koalícii naprieč stranami, ktorú diriguje časť SDKÚ a prahne po politickej príučke (porážke) KDH. Financovanie menšín si tým Bugár nevybojuje, potopí však vysokoškolský zákon a vážne zníži svoj manévrovací priestor o rok a pol. Alebo si môže povedať, že menšiny už nejako vydržia, nedá sa mať všetko (reformy aj tak dosť spustošili) a hrať na lepšiu povolebnú pozíciu.
Treba dúfať, že rozum ho neopustí. Ak sa teda už nestalo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.