rodičia detí vo veku od 5 do 15 rokov. Tie totiž musia mať vlastné cestovné doklady. Ak ich nemajú, cez hranice sa zo Slovenska nedostanú. Mladšie deti môžu byť aj naďalej zapísané v pasoch svojich rodičov, zápis stojí 100 korún.
"Rodičia si stále myslia, že keď majú deti zapísané v cestovnom pase, tak je to v poriadku, ale už to tak nie je," povedal policajt na hraničnom prechode v Skalitom na hraniciach s Poľskom o omyle viacerých rodičov.
Dokonca sa stáva aj to, že ľudia chcú vycestovať s deťmi bez dokladov. Policajt tvrdí, že väčšinou ide o ľudí, ktorí idú na nákupy do Poľska. Sú medzi nimi aj ľudia z "dolniakov". "Jednoducho sa vrátia, bez pasu ich nepustíme," hovorí policajt.
Marta Bujňáková z Policajného prezídia vyzýva občanov, aby na novú povinnosť nezabudli a pasy pre deti zabezpečili v predstihu, aby sa nestalo, že nebudú môcť vycestovať napríklad na letnú dovolenku.
Žiadna výnimka neplatí. Prechodné obdobie bolo iba po Vianociach, keď na sviatky pricestovali ľudia, ktorí bývajú s deťmi v zahraničí. Tým bolo umožnené vycestovať späť, aj keď ich deti nemali doklady. "Ale odvtedy je každé dieťa, ktoré nemá pri prechode hranice pas, vrátené späť," varuje Bujňáková.
Deti od 5 do 15 rokov musia mať pas aj pri malom pohraničnom styku. Osobám starším ako 15 rokov stačí na prechod hranice aj občiansky preukaz. "Výnimka je s Poliakmi, v rámci školských výletov a organizovaných akcií stačí zoznam detí," hovorí Bujňáková. Poliaci však trvajú na tom, že súčasťou zoznamu musia byť aj fotografie detí.
Zásadnou zmenou bude úplne nová podoba pasov, ktoré už budú spĺňať kritériá Európskej únie. Tieto doklady sa mali pôvodne vydávať už od januára, ale pre technické problémy sa termín posunul až na apríl. Maďarská spoločnosť, ktorá ich má vyrábať, ich nedodala v dostatočnom množstve a kvalite. Ministerstvo vnútra si uplatní zmluvnú pokutu 0,25 percenta za každý deň omeškania.
Nové pasy budú bordové s množstvom ochranných prvkov, aby sa zabránilo ich falšovaniu. Zabezpečiť to má napríklad špeciálny vodoznak a ochranný prúžok s farebnou slovenskou vlajkou a nápisom Slovensko - Slovakia.
Od Nového roka je platné aj nariadenie únie, ktoré zaviazalo členské štáty používať v dokladoch biometrické údaje. Do 18 mesiacov preto musíme v pasoch začať používať digitálne fotografie tváre. Podľa Zuzany Kmeťovej z ministerstva vnútra Slovensko už potrebnú technológiu používa pri vydávaní občianskych preukazov. Do 36 mesiacov budeme musieť zaviesť aj ďalší biometrický údaj. Bude ním odtlačok prsta.
Vystavenie nového pasu je drahšie. "Zvýšenie ceny súvisí s rastom inflácie a rastom nákladov na vydávanie pasov," tvrdí Kmeťová. Pas pre ľudí starších ako 15 rokov stojí 1000 korún. Za rýchle vybavenie do 48 hodín záujemca zaplatí štvornásobok. Ministerstvo chce, aby sa dali pasy vydávať už do 24 hodín.
Staré pasy zostanú platné - dôvodom na výmenu je iba poškodenie alebo vypršanie platnosti.
Ak platnosť starého pasu vyprší skôr ako platnosť víza, možno ho spolu s novým pasom používať aj ďalej. Podľa novely zákona o cestovných dokladoch môžeme po 1. januári vlastniť najviac dva pasy rovnakého druhu. Každý, kto ich má viac, musí ostatné do 31. júna odovzdať tam, kde mu boli vydané.
(rp)
Poplatky za vydanie pasu po Novom roku
do 30 dnído 48 hodín
osoba staršia ako 15 rokov1000 korúnštvornásobok základného poplatku
deti od 5 do 15 rokov400 korúnštvornásobok základného poplatku
deti do 5 rokov250 korúnštvornásobok základného poplatku
(rp)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.