libanonskej tlače ukázala masová účasť Libanončanov na pohrebe obľúbeného politika jednotu a spontánne želanie obyvateľov, aby Libanon opustili sýrske jednotky a prestalo zasahovanie Damasku do libanonských záležitostí.
"Harírího pohreb bol masovým hlasovaním za jednotu a suverenitu," napísali noviny an-Nahár. Podľa anglicky vychádzajúceho denníka Daily Star bol Harírího pohreb "ľudovým hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde" a toto posolstvo by si mali uvedomiť aj príslušné miesta v Damasku.
Harírí počas väčšiny viac ako celého desaťročia, keď pôsobil vo funkcii premiéra, sledoval prosýrsku líniu, ale k radikálnej zmene jeho postoja došlo vlani, keď sa Sýria zasadila za predĺženie funkčného obdobia jeho politického rivala, prezidenta Emila Lahúda. To primälo Harírího, aby v októbri 2004 odstúpil z funkcie premiéra a začal sa zasadzovať za odchod sýrskych jednotiek z Libanonu. Protisýrske postoje libanonskej opozície a verejnosti posilnilo prijatie rezolúcie BR OSN č. 1559 v septembri minulého roku. Dokument, ktorý navrhli USA a Francúzsko, vyzýva Sýriu na stiahnutie jej vojakov z Libanonu.
Aj opoziční predstavitelia, drúzsky vodca Wálíd Džumblátt a exilový kresťanský generál Michel Aún obvinili z Harírího vraždy priamo Sýriu. Pre toto tvrdenie však napriek silným podozreniam zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy. Po atentáte v Bejrúte zosilneli hlasy libanonskej verejnosti, ktoré vyzývajú na realizáciu rezolúcie BR OSN o odchode sýrskych jednotiek z Libanonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.