prísne, avšak "hľadiska nášho občana a našej ochrany primerané". Azyl podľa neho treba udeliť len žiadateľovi, ktorý tieto podmienky splní. "Nemožno to robiť na úkor upustenia od podmienok, pretože som videl na mieste, že v niektorých prípadoch je to aj zneužívané," vysvetlil.
Podnet v súvislosti s poskytovaním azylu na Slovensku zatiaľ Kancelária verejného ochrancu práv (KVP) nedostala, informoval Kandráč. Očakáva však, že v budúcnosti by sa ľudia s podobnými sťažnosťami mohli na jeho úrad obrátiť. "Ak by sme takýto podnet dostali, tak ho samozrejme budeme riešiť," podotkol. Zdôraznil, že o problematiku utečencov sa aktívne zaujíma. S vedúcim Zastupiteľského úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku Pierfrancescom Mariom Nattom navštívil utečenecké tábory a
zisťovali, či sa tam dodržiavajú základné práva a slobody. Žiadne porušenie sme však nezistili, povedal Kandráč. Dodal, že na podobné návštevy sa opäť s Nattom vyberú.
Slovenský azylový systém v januári kritizoval práve P. M. Natta, keď na tlačovej besede povedal, že napomáha prevádzačom a odrádza utečencov. Upozornil aj na to, že Slovensko udeľuje oproti iným európskym krajinám veľmi málo azylov - len 0,5 percenta žiadateľov je úspešných. Podľa štatistiky UNHCR požiadalo o azyl v minulom roku najviac obyvateľov Indie (2 969), Číny (1 271) a Moldavska (826). Azyl získali piati Rusi, štyria obyvatelia Iránu, dvaja z Konga a po jednom azyle získali obyvatelia Angoly, Egypta, Kuvajtu a jeden bez štátnej príslušnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.