Bratislave preto očakávajú aspoň zjednodušenie procesu vízového režimu.
"Občania SR ako členovia NATO a EÚ by nemali byť podrobovaní takému procesu udeľovaniu víz, ako sa to deje na Slovensku," povedal predseda výboru pre európske záležitosti a poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Narážal pritom na mnohé nepríjemnosti, ktoré Slovákov pri žiadostiach o víza sprevádzajú, ako sú dlhé rady či vypočúvanie a jednostranné rozhodnutia úradníkov veľvyslanectva.
"Víza budú zrušené najneskôr v roku 2007, keď vstúpime do Schengenského systému," povedal vicepremiér Pál Csáky. Aj podľa neho je však potrebná zásadná zmena vízového režimu USA vzhľadom na mnohé negatívne skúsenosti občanov.
Poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer Monika Beňová považuje vízový režim za "neférový a nekorektný zo strany USA". Konštatovala pritom, že slovenská vláda "servilne" podporovala USA pri zásahu v Iraku. Slovenský premiér by preto podľa nej mal od Busha otvorene požadovať zrušenie víz.
Za úspech rokovaní s Bushom by poslanec SDKÚ Stanislav Janiš považoval, ak by sa podarilo liberalizovať vízový proces so zjednodušením a väčšou objektívnosťou pri rozhodovaní.
Témami nadchádzajúcich rokovaní slovenských predstaviteľov s Bushom budú podľa Csákyho okrem víz aj otázka ďalších amerických investícií a ekonomická spolupráca, ako aj napríklad účasť Slovenska na obnove Iraku. Témou budú aj bezpečnostné otázky vo svete a spolupráca na medzinárodných úrovniach, vrátane Bezpečnostnej rady OSN, do ktorej SR kandiduje za nestáleho člena na roky 2006-07.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.