Prahe však majú aj veľký osvetový náboj; sú príspevkom do slovenskej hystérie o Kaníkovi a jeho odvodoch. Teda o tom, čo je v demokraciách (resp. "štandardných demokraciách") obvyklé a čo výnimočné.
Aj druhá vláda českej socdem sa kymáca v základoch. Koaličný partner Kalousek vyvíja obrovský tlak na premiéra Grossa s argumentom, že "problémy predsedu vlády už nie je možné vysvetľovať, ale je ich potrebné aktívne riešiť v záujme spoločného koaličného projektu". Aktívne riešiť - to jest odstúpiť. KDU-ČSL trvá na svojom, hoci z vlády asi skôr vyletia traja jej ministri. Uvidíme - to ale nie je naša starosť.
"Aktívne riešiť" Grossa ale chce ten Kalousek, ktorý sám desať rokov nevie vysvetliť, odkiaľ vzal zdroje na vlastné bývanie. Jeho dráha čoby námestníka ministra obrany v Klausovej prvej vláde sa dlho prevetrávala ako jeden z najklientelistickejších príbehov českej politiky. Mimo iného bol nepriamo zodpovedný za nákup padákov pre armádu, ktoré mali jednu chybu - občas sa neotvárali. Škandál praskol, keď sa prvý výsadkár zabil. Na rozdiel od Kalouska, ktorý prežil aj desať podobných "verejných obstarávaní".
V nedeľu Kalousek oznámil, že vzhľadom na okolnosti odtajní pôvod financovania svojich majetkov v liste predsedom oboch komôr parlamentu. Verejnejší vraj byť nemôže, lebo sľúbil mlčanie, ale všetko už splatil a nemá žiadne dlhy. Pekne by sa tomu verilo. To ale predsa nemôže stačiť: On môže napísať čokoľvek. Šéfovia komôr nemajú aparát na preverenie. Dôveryhodné by bolo len zverejnenie zdrojov, veď situácia je naprosto výnimočná. (Čo sú to za veritelia, ktorí v tejto chvíli trvajú na anonymite?) Ale - nikto to v Čechách nepožaduje. Zvláštna krajina...
Netreba ani sledovať Grossove manévre; sám Kalousek je živým svedectvom, aké seno sú všetky táraniny o "štandardných demokraciách", kde politici odstupujú na prvé podozrenie. A ak náhodou nie, tak ich vykončí rodná strana. Niežeby takí vôbec neboli; v Česku napr. známy Jan Kalvoda opustil politiku po odhalení, že neoprávnene používa titul JUDr. Je však výnimka. Ešte aj toho Iva Svobodu, ktorý nedávno fasoval 5 rokov za tunelovanie, odvolával expremiér Zeman až po vznesení obžaloby. A iný expert od Zemana, "pan Evropa" Egon Lánský, sa držal v úrade ešte rok po tom, čo sa zistilo, že má ilegálny účet v Rakúsku. A tak ďalej - dalo by sa do nemoty.
Gross je šľahačka na tomto bifteku. Ale poriadna: Včerajší Respekt prináša nové epizódky z jeho kariéry (resp. jeho manželky). Nie je vylúčené, že skôr než sa Grossa podarí zosadiť, vykľuje sa z neho jedna z hláv českého podsvetia. Len si treba spájať súvislosti - kauza, ktorá predchádzala jeho realitným záležitostiam, sa týkala zakladania nelegálnych vyšetrovacích tímov na ministerstve vnútra, kde bol štyri roky šéfom. A dnes sa stretáva v Bruseli s Bushom... Byť na mieste ochranky...
Niet žiadnych štandardov v politike. To je len zdanie, ktoré živí tzv. mienkotvorný establishment, sledujúc pluralitu vlastných záujmov. Latky zo všetkých stojanov ležia dávno na zemi - zrazili ich Berlusconi a Chirac. Sú len politici viac alebo menej priklincovaní k stoličkám. A potom idealisti a romantici, ktorí niekedy opúšťajú pozície aj bezdôvodne. A sú ešte manipulátori a podvodníci, čo všeobecnú dezorientáciu v hodnotovom vákuu, ktoré vzniklo po megaškandáloch talianskeho premiéra a francúzskeho prezidenta, zneužívajú na kampane proti politickým protivníkom. To je neduh slovenskej demokracie, ktorý by zaslúžil azda aj o kvapku väčšiu pozornosť, ako Kaníkove odvody.
Médiami nedávno prebehlo, že v Dánsku odstúpila ministerka, ktorá ani po dvoch súdnych výzvach nezaplatila za bytové doplnky. Keby nebolo Kaníka, toto by sa do slovenských médií v živote neprebilo. V tom istom čase a skoro v tom istom priestore zúri v Nemecku desaťkrát väčší škandál - ilegálne víza na veľvyslanectve v Kyjeve. Možno korupcia - nevieme - vyšetruje sa. Všetky nemecké médiá aj s opozíciou kvákajú - dole s Fischerom (minister zahraničia). A čo na to najpopulárnejší politik Nemecka? Hahahahaha. A čo na to Martináková: "Ako krajina EÚ by sme mali vedieť, kedy sa do funkcie vchádza a kedy odchádza". A kancelár Schröder: "Také ešte nebolo, aby u nás opozícia odvolala ministra". Nemecko je fakt vysoko nadštandardná demokracia: Zo sto politikov, o ktorých bulvár Bild priniesol správu, že boli dlhé roky na výplatnej páske Volkswagenu, zložili funkcie asi ôsmi...
To všetko ani náhodou neznamená, že na Slovensku sme lepší. Sme ešte o dosť horší - v istom zmysle. Znamená to len toľko, že si treba dať pozor na politikov, aktivistov a manipulátorov, ktorí so zištným plánom roznecujú kampane a vyplachujú lebky ilúziami o ideálnom svete, aký nikde neexistuje..
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.