triumfálne vrátila k moci. Podľa konečných výsledkov PSP so svojím kandidátom na premiéra Josém Sócratesom získala 45 percent hlasov a obsadí 118 z 230 parlamentných kresiel.
Tento výsledok je historickým triumfom socialistov, ktorí od návratu Portugalska k demokracii po tzv. klinčekovej revolúcii v roku 1974 ešte nikdy nemali parlamentnú väčšinu. Naopak, zdrvujúcu porážku utrpela vládnuca konzervatívna Sociálnodemokratická strana (PSD) premiéra Pedra Santanu Lopesa, ktorá dostala 28,7 percenta hlasov a z doterajších 105 mandátov jej zostalo len 73. Tretím najsilnejším zoskupením v lisabonskom parlamente je Jednotná demokratická koalícia (CDU, spojenectvo komunistov a Zelených), ktorá získala 7,6 percenta hlasov a 13 mandátov. Konzervatívnej Ľudovej strane (PP) vyslovilo dôveru 7,3 percenta Portugalcov (11 mandátov), Ľavicový blok (BE) volilo 6,4 percenta občanov (osem mandátov).
Na voľbách sa zúčastnilo 65 percent z 8,8 milióna oprávnených voličov. Socialisti sa museli vzdať moci v roku 2002. Portugalsko tak bude mať štvrtého premiéra v priebehu štyroch rokov. Predčasné voľby sa konali po tom, čo socialistický prezident Jorge Sampaio rozpustil parlament, pretože po sérii otrasov vo vláde nevidel zaručenú politickú stabilitu v Portugalsku. Sócrates, prezývaný z dôvodu nosenia elegantných oblekov "Armaniho socialista", chce znížiť vyše sedempercentnú nezamestnanosť a ekonomike pomôcť politikou prísneho šetrenia.
Doterajší premiér Santana Lopes, ktorý bol vo funkcii od júla 2004 (nahradil Josého Manuela Barrosa) si vyslúžil obvinenia z populizmu svojími plánmi zvýšiť dôchodky a platy vo verejnom sektore a znížiť daň z príjmu. Portugalci sú však z častých výmen vlád už znechutení a politikom nedôverujú. Ani jednej vláde sa nepodarilo vyriešiť problém rozpočtového deficitu. Portugalská ekonomika začala za zvyškom Európy v ostatných rokoch zaostávať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.