ústavu nepozná, v nedeľňajšom referende povedalo "áno" podľa konečných výsledkov 76,7 percenta voličov. Proti sa vyslovilo 17,3 percenta a šesť percent sa zdržalo hlasovania. Na referende sa zúčastnilo 42,3 percenta oprávnených voličov. Je to relatívne málo, no nie až tak veľmi, ako predpokladali najväčší skeptici.
"My, Španieli, sme napísali európske dejiny," povedal premiér José Luis Rodríguez Zapatero v reakcii na výsledky referenda. "Výsledok referenda je aj posolstvom pre ďalšie štáty EÚ. Pozývame ich, aby nasledovali príklad Španielska." Premiér dodal: "Je to veľký deň pre Európu. V referende nikto neprehral."
Konzervatívny opozičný vodca Mariano Rajoy oponoval: "Účasť voličov je sklamaním. Zapatero vypísal referendum priskoro, lebo chcel byť prvým v Európe."
Vo všeobecnosti sa očakával pozitívny výsledok referenda. Všetky veľké politické strany, vrátane vládnucich socialistov (PSOE) a opozičných ľudovcov (PP), apelovali na občanov, aby hlasovali kladne. Otvorene proti bola Zjednotená ľavica (IU) a Ľavicoví republikáni v regióne Katalánsko (ERC).
Nedeľňajšie ľudové hlasovanie nie je právne záväzné. Európsku ústavu musí oficiálne ratifikovať španielsky parlament, v tejto situácii je to však len formálny akt. Okrem Španielska budú euroústavu schvaľovať v referendách aj v Dánsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Poľsku, Portugalsku a Česku. Za rizikové sa považujú najmä Británia, Poľsko a Česko. Európsku ústavu už v parlamentoch ratifikovali Litva, Maďarsko a Slovinsko. Na Slovensku bude ústavu schvaľovať tiež parlament.
Španielsky kráľovský pár, kráľ Juan Carlos a kráľovná Sofia, sa volieb z dôvodu neutrality nezúčastňujú. V prípade referenda o európskej ústave však chceli svojím "poddaným" ukázať dobrý príklad a do volebnej miestnosti prišli už skoro ráno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.