lacnej a kvalifikovanej pracovnej sile bude do dvoch rokov minulosťou. Ako nám po stretnutí s podnikateľmi z Košického a Prešovského kraja povedal minister hospodárstva Pavol Rusko (ANO), od roku 2007 sa chce Slovensko venovať najmä podpore vedecko-technologických parkov. V nich sa zahraniční investori môžu podľa P. Ruska sústrediť na investície s vyššou pridanou hodnotou a budovanie výskumnovývojových centier. "Pôjde najmä o rozvoj biotechnológií, sektora informačných technológií a služieb. Musíme sa koncentrovať na činnosti s vyššou pridanou hodnotou a vytvárať predpoklady pre zvýšenie vlastnej konkurencieschopnosti. Pre takéto projekty budeme ponúkať cielenú podporu, navyše investori sa budú môcť oprieť o ďaleko širšiu výrobnú bázu a základňu, ktorá tu už budeme mať."
Zatiaľ sú však ešte stále prioritou priemyslené parky, do ktorých prúdia investori. P. Rusko naznačil, že francúzska firma Valeo zaoberajúca sa výrobou bezpečnostných zámkov do aút nebude posledným zahraničným investorom, ktorý v tomto roku oznámil príchod do metropoly východu. Ministerstvo spolu s agentúrou SARIO však chce investorov prioritne smerovať najmä do Prešovského kraja a na juh Slovenska, lebo tam je teraz najhoršia situácia. "Rokovania s niekoľkými z nich stále pokračujú. Lenže my nemáme tých investorov v truhlici a potom to z nej vyťahujeme. Často tí investori tlačia a chcú od nás také podmienky, ktoré sú už za hranicou našich možností. Napríklad teraz sme sa trochu zasekli na jednom projekte v Prešovskom kraji, lebo predstavy zahraničného investora boli podľa nás trochu prehnané. Nie sme mu totiž schopní uhradiť polovicu nákladov na takú investíciu..."
Ako nám povedal P. Rusko, do budúcich parlamentných volieb v roku 2006 pribudne na východe republiky 30 000 nových pracovných miest, pričom najviac z tohto čísla zhltnú nové "fleky" v kechneckom a trebišovskom priemyselnom parku. Avšak viacero menších investorov by sa mohlo rovnomerne uchytiť aj v ďalších väčších mestách Košického a Prešovského kraja. "Rok 2005 bude pre východ z pohľadu nových investícií sakramentsky úspešný. Ľudia na východnom Slovensku budú cítiť zlepšenie životnej úrovne. Do raja však ešte bude dosť ďaleko."
V roku 2005 chce ministerstvo hospodárstva udržať trend z minulého roka a dohodnúť investície vo výške dvoch miliárd USD. P. Rusko však nechcel konkretizovať, koľko percent z nich skončí na východe. "Neviem a ani nechcem vám to teraz povedať. Čo keď na poslednú chvíľu vám investor povie, nepôjdeme do Prešova, ale do Rimavskej Soboty a potom ma budete kritizovať za to, že Rusko nedodržal slovo a k vám na východ príde o 500 miliónov euro menej investícií..."
Ministra Ruska je rád, že Košický kraj má má najmä vďaka kechneckému a novému priemyselnímu parku v Trebišove o niečo lepšiu situáciu v úrovni zrealizovaných investičných projektov dohodnutých so zahraničím ako je tomu v Prešovskom kraji. Vôbec ho však neteší, že sa do Prešovského kraja príliš nehrnú investori a ešte aj keď sú dobré projekty ako napríklad malo byť vybudovanie športovo-rekreačného strediska Sninské rybníky, vďaka prílišnej úzkostlivosti ochranárov sa nemôžu zrealizovať. Na druhej strane je rád, že podnikatelia v Prešovskom kraji sú úspešenejší ako ich kolegovia v Košickom kraji v úspešnosti projektov smerujúcich na čerpanie predvstupových a povstupových eurofondov. "V Prešove je úspešnosť pri predvstupových fondoch zhruba 25 percent, v Košiciach desať. Ešte horšia je situácia v povstupových fondoch, tam sú rozdiely ešte omnoho výraznejšie. Žiaľ tento trend výrazne poškodzuje Košický kraj, a preto sa musí zlepšiť kvalita podnikateľského prostredia nielen vo vzťahu k reálnej výrobe, ale aj v schopnosti žiadať o zdroje. Lebo my na ministerstve vašim podnikateľom žiadne projekty písať nemôžeme..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.