Bývalý premiér a predseda ĽS
Podľa jeho slov upozornil súd, že je to celé nezmysel. Celý spis je falzifikát, pričom sa vôbec nerešpektovali časové obdobia a objektívne skutočnosti v danej dobe. Mečiar celý spis vníma ako pokus skompromitovať vtedajšiu vládu a SIS a nie ako dôkaz. Tvrdí, že ako spolutvorca Ústavy SR a vtedajší premiér mal k dispozícii iné "kapacity", ako pýtať sa na právny názor neznámeho laika z tajnej služby. Mečiar tvrdí, že SIS ho do roku 1994 aktívne rozpracovávala. Nemal k nej dôveru. "Veď SIS platila svojho dôstojníka na úrade vlády, na kontrolnom odbore, ktorý mal jedinú úlohu vyrábať o mne a Anne Nagyovej fámy a šíriť ich ďalej," vysvetlil. Tajná služba mala podľa Mečiara platiť tlačového hovorcu ako dôstojníka SIS na zbieranie kompromitujúcich materiálov a ich šírenie ďalej. "SIS platila agentov v mojom volebnom tíme v roku 1994," dodal.
Ešte pred Mečiarom vypovedal pred senátom viac ako dve hodiny bývalý riaditeľ SIS Ivan L., ktorý čelí obžalobe pre trestný čin sabotáže údajne namierenej proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi. Išlo o prvú výpoveď Ivana L. k tomuto prípadu, ktorý považuje celú kauzu za nezmysel. Obvinenia odmietol aj druhý z trojice obžalovaných Pavol V. "Môj osobný názor je ten, že tie materiály, ktoré sa nám dávajú za vinu, nevznikli na pôde SIS," uviedol Pavol V. Viac k prípadu povedať odmietol, nakoľko nechce porušiť zákon. Tretí z obžalovaných v tomto prípade Peter K. sa zdržiava už niekoľko rokov na neznámom mieste. Jeho práva na súde obhajuje advokát Ľubomír Hlbočan.
"Ide o jednu stupídnu a veľmi primitívnu spravodajskú hru, vypracovanú vedením SIS, ktoré nastúpilo po Ivanovi Lexovi do služby," uviedol včera advokát a poslanec Ján Cuper. Podľa jeho slov jeden z obžalovaných dokonca ani nebol prítomný na Slovensku, ale bol v zahraničí, kam ho vyslala SIS. Cuper sa stotožňuje s právnym názorom Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého určite nejde o sabotáž, ale teoreticky môže ísť o podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Cuper však nepripúšťa ani túto úvahu.
Už dnes je isté, že pre neprítomnosť viacerých svedkov z prostredia tajnej služby tento týždeň verdikt nepadne. Predsedníčka senátu Gabriela Šimonová uviedla, že viacerí príslušníci SIS, ktorí majú vypovedať, sú pracovne vyťažení v súvislosti s bratislavským summitom prezidentov USA a Ruska.
Bývalý prokurátor Michal Serbin podal 14. mája 2001 obžalobu na bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana L. a jeho dvoch podriadených Petra K. a Pavla V. pre trestný čin sabotáže. V prípade uznania viny im hrozilo až desaťročné väzenie.
Podľa záverov vyšetrovania mali obvinení ešte v roku 1995 v rámci SIS navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Súčasťou opatrení malo byť aj obmedzenie funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Niektoré úkony uvedené v spomínanom spise boli údajne neskôr aj realizované. Bývalý šéf SIS mal Petrovi K. a Pavlovi V. s úmyslom poškodiť ústavné zriadenie SR prikázať, aby 22. až 26. mája 1995 spracovali spravodajskú informáciu, v ktorej mali navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS a obmedzenia funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča. Mali tak konať v rozpore s ústavným princípom delenia moci, demokratickým a právnym charakterom štátu a v rozpore s plnením úloh SIS a jej strategickým zameraním. Prvý variant spravodajského spisu Ivan L. údajne nepovažoval za dostatočne radikálny, a tak mal vydať príkaz na jeho nové spracovanie. V druhej verzii spisu mala SIS rozpracovať alternatívy spôsobu personálnej zmeny vo funkcii prezidenta, obmedzenia jeho právomocí a odstúpenie prezidenta po tlaku a rozvinutej informačnej kampani na základe diskreditácie jeho osoby. Ďalším možným spôsobom bolo odvolanie prezidenta parlamentom s podporou poslancov vtedajšej opozície s možnosťou ich kompromitácie, či zotrvaním prezidenta vo funkcii s ďalším obmedzením jeho právomocí. Túto informáciu mal Ivan L. prevziať v máji 1995 a jej príjemcom mal byť vtedajší predseda vlády SR Vladimír Mečiar. Vyšetrovateľom sa však nepodarilo preukázať, či spomínaný spravodajský materiál Mečiar v tom čase aj dostal.
Dnes pokračuje proces výpoveďami ďalších svedkov z prostredia SIS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.