celkovú pohodu a sebavedomie. No necítite sa lepšie s hladučkými chodidlami a upravenými nechtami, bez zbytočných mindrákov, že sa musíte niekde na verejnosti vyzuť? Navyše v tomto zimnom období, kedy nohy často celý deň dusíme v hrubej obuvi, je adekvátna starostlivosť o ne už i zdravotnou podmienkou.
Ako unaveným nohám poskytnúť prvú pomoc a ako si poradiť s estetickými nedostatkami, to nám už porozprávala pedikérka Oľga Kovalenko, z košického salónu Loreal Beauty.
"Je dobré, ak si vieme nájsť čas na návštevu pedikúry aspoň raz do mesiaca, kde sa vám o nohy odborne postarajú. Hoci intenzita návštev pedikúry je individuálna a závisí od stavu vašich nôh. Kúpele v bylinkách a odstraňovanie zhrubnutej kože pemzou, ktoré si robíte sami doma, slúži možno ako prevencia, ale my vám dáme nohy do poriadku komplexne," hovorí Oľga Kovalenko. "Keď ku mne príde klient, chodidlá najprv poriadne vymočím v kúpeli so zmäkčujúcou relaxačnou soľou, asi tak 15 minút. Potom nohu utriem, natriem zmäkčujúcou soľou. Skalpelom odstránim hrubú kožu a praskliny. Ak je to potrebné, vyberiem kurie oká, odstránim otlaky, či ošetrím zarastené nechty, ktoré sa vyskytujú veľmi často. Odstránim kožičku pri nechtových lôžkach a upravím celkový tvar nechta, ktoré sa môžu i nalakovať. Pomôcť sa dá aj úplne zanedbaným, žltým, či veľmi malým nechtom. Dajú sa nalepiť i umelé, ktoré vám, vydržia i vyše roka. Nohám na záver doprajem masáž."
Odstraňovanie kurích ôk skalpelom je bolestivé iba ak výrastok nie je odumretý a ak je veľmi hlboko. V takom prípade sa na postihnuté miesto nalepí na niekoľko dní špeciálna náplasť na kurie oká. Po jej odstránení sa nepríjemná vyrážka ľahko odstráni a miesto sa ošetrí.
Základným pravidlom úpravy nechtov je ich strihanie do rovna, nie do oblúka, ináč necht zarastie do prsta, čo je nepríjemné a bolestivé.
Rovnako by sme nemali podceňovať zhrubnutú pokožku, ktorá môže na pätách popraskať, čo je veľmi bolestivé, navyše otvorené trhlinky sa môžu ľahko infikovať a začať hnisať.
"Najhorší stav nôh majú ľudia v lete, kedy nosia otvorenú obuv a bosé nohy. Vtedy má pokožka tendenciu rýchlejšie zhrubnúť. V každom prípade i teraz v zime by sme mali uprednostňovať pohodlnejší typ obuvy, ak sa dá vyhýbať sa opätkom a špicatým špičkám, ktoré deformujú prsty nôh a nechty. Rovnako by sme mali uprednostňovať prirodzené bavlnené ponožky, ktoré sajú pot. Čisté ponožky sú samozrejmosťou po ošetrení na pedikúre," upozorňuje Oľga Kovalenko.
Rozdiel v kvalite pokožky chodidiel mužov a žien vraj nie je žiadny, dokonca popri ženských klientkach začína vyhľadávať služby pedikúrneho salónu i čoraz viac mužov.
A tu je pár rád, ako pomôcť po celom dni unaveným nohám.
Urobte si kúpeľ. Do jedného lavóra dajte horúcu asi 45 stupňovú vodu, do druhého studenú, asi 20 stupňov. Môžte si urobiť i bylinkové roztoky, pridajte napríklad sušenú kamilku, kvet lipy či žihľavu. 20 sekúnd držte nohy v horúcej a potom v studenej vode. Opakujte 8-10 krát. Skončite studenou vodu. Dobre utrite, zvýšenú pozornosť venujte miestam medzi prstami, ktoré ak zostanú vlhké, môžu sa zapariť a to je ideálne miesto pre rozširovanie plesní. Potom si nôžky pomasírujte a nahrubo natrite mastným krémom, alebo olejom. Ak máte veľmi hrubú pokožku, dajte si zábal. Natiahnite si na noc igelitový sáčok a hrubé ponožky. Ak máte nepríjemné otlaky či mozole, pomáha striedka z chleba namočená do octu. Priložte a opakujte postup s igelitkou asi osemkrát za sebou. Unaveným nohám pomáhajú kúpele tak dvakrát do týždňa, niekedy im doprajte špeciálny peeling. Samozrejmosťou sú špeciálne krémy proti poteniu, ak sú kvalitné, nohy nevysušujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.