Tesniny
Turistickej verejnosti sú dobre známe charakteristické rokliny Slovenského raja. Okrem veľkých tiesňav, zväčša smerujúcich od stredu územia niekdajšej kompaktnej krasovej plošiny k jej okrajom (Suchá Belá, Veľký Sokol, Piecky a ďalšie) sa v tomto príťažlivom prostredí nachádzajú aj menšie, menej frekventované a známe tiesňavy. Nachádzajú sa zväčša v okrajových častiach pohoria a zväčša nie sú prístupné verejnosti - znalci tohto územia ich však poznajú. Špecifické postavenie medzi tými dolinami, ktoré nie sú verejnosti veľmi na očiach, majú Tesniny.
Týmto názvom (na novších mapách a v sprievodcoch uvádzané aj ako Tiesňavy) sa označuje úzka, divoká prielomová dolinka potoka Tiesňavy, ktorý sa v obci Stratená vlieva do Hnilca. Aj práve z tohto pohľadu majú Tesniny jedinečnú pozíciu - ako jediná výrazná dolina svojho druhu v Slovenskom raji leží južne od Hnilca, teda v takzvanom okrajovom pásme pohoria, ktoré už naväzuje na Stolické a Volovské vrchy. Tesniny neoplývajú dĺžkou - merajú asi dva kilometre, ale ponúkajú pekné scenérie s miestami dobrodružnými úsekmi, zabezpečenými umelými pomôckami. Niet tu väčších vodopádov, lebo potok neprekonáva medzi prameniskom na lúkach Podhanisej a ústím veľký výškový rozdiel, zato tu však možno pozorovať zaujímavú modeláciu koryta v atraktívnom prostredí dolomitových skalných formácií.
Tesniny od seba oddeľujú dve rozlohou menšie, ale prírodovedeckým významom obrovské krasové planiny - Duču (v literatúre aj Hanesová) na západe a Pelc na východe. Práve Duča je z celého územia Slovenského raja najvýznamnejšou lokalitou podzemných krasových javov. V jej útrobách sa skrýva Dobšinská ľadová jaskyňa, prepadlisko Duča a aj najrozsiahlejší jaskynný systém celého Spišsko-Gemerského krasu, Stratenská jaskyňa - Psie diery. Ten je dlhý vyše 22 km a v tomto parametri mu patrí na Slovensku druhá priečka. V širšom kontexte tvorí Stratenský jaskynný systém až šesť jaskýň. Vchod do Stratenskej jaskyne leží v severozápadnom úbočí Tesnín, nie je však prístupný verejnosti, hoci sa už objavili aj úvahy nad možným otvorením Stratenskej jaskyne pre verejnosť formou vodcovskej služby. Prakticky oproti nemu, v úbočí plošiny Pelc, je vchod do Vlčej jaskyne, ktorá síce rozmermi nemôže konkurovať (dĺžka 120 m), našli sa v nej však zaujímavé archeologické nálezy.
BEDEKER
Prístup: Prechod Tesninami je jednoduchý, vhodný na nenáročnú, ale peknú prechádzku. Začína sa v obci Stratená (860 m), kde odbočuje modrá značka z hlavnej cesty, prechádza popod železnicu a hneď za poslednými domami vstupuje do tiesňavy. Chodník kopíruje tok potoka, miestami vystupuje vyššie do stráne, pričom využíva aj umelé pomôcky. V ďalšej časti vystupuje vyššie nad koryto, obchádza výrazný skalný blok. Neďaleko kulminačného bodu chodníka je vchod do Stratenskej jaskyne, po krátkom klesaní zostupuje na rozľahlú poľanu Podhanisej (910 m, 1 h) s dvomi križovatkami turistických chodníkov. Návrat možný tou istou cestou, alebo pokračovanie k Dobšinskej ľadovej jaskyni (modrá, 45 min), Dobšinský kopec (červená, 1:45 h), alebo sedlo Besník (červená, 3:15 h). Najmä v zime treba dávať na exponovanejších úsekoch chodníka pozor.
Zaujímavosti okolia: Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská dolina, Zejmarská roklina, Palcmanská Maša, Geravy, Havrania skala (1 153 m),
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.