kúpiť. Inak môže dôjsť k diskriminácii zákazníkov. Tvrdí to Slovenská obchodná inšpekcia.
Za takúto diskrimináciu už dostala pokutu spoločnosť Lidl. V letákoch a predajniach mala oznámenie, že odber tovaru je možný len "v obvyklom množstve." V súčasnosti je tento text doplnený a vysvetlenie, že obvyklé množstvo znamená nákup jedného kartónu na jeden nákup. Na internete to však stále chýba. Lidl sa proti pokute odvolal. Inšpektori výšku pokuty zverejnia až po skončení správneho konania.
Nákupy tovarov obmedzujú aj ďalšie obchody. Napríklad Tesco pri akciovom ovocí a zelenine píše, koľko kusov alebo kilogramov je možné na jeden nákup kúpiť. Podľa obchodných reťazcov je obmedzovanie množstva nakúpeného tovaru nevyhnutné. Inak by ich vykúpili malí obchodníci, ktorí by takto zásobovali svoje obchodíky.
Obchodníci napríklad vo veľkom obmedzovali vlani v júni nákup masla. Bol ho totiž nedostatok a stávalo sa, že obchodníci ho kupovali u konkurencie. Pre obchody je však dôležité, aby výrobok predali nie inému obchodníkovi, ale konečnému spotrebiteľovi. Ten si totiž kúpi aj iné veci a príde nakupovať aj nabudúce.
Na postup Lidlu sa sťažovala aj podnikateľka Iveta Gresová. V liste adresovanom redakcii píše, že v predajni v Rožňave jej odmietli predať 9 kilogramov banánov, 140 rožkov, 6 kilogramov hrozna či 8 sáčkov zemiakových lupienkov. Povedali jej len, že to nie je obvyklé množstvo tovaru a preto jej ho nepredajú. "Pýtam sa, čo je to obvyklé množstvo? Pre pekára je obvyklé množstvo kamión múky, pre chudobného človeka je obvyklé množstvo veľké nič," tvrdí Gresová.
Zároveň však priznáva, že nákupy v Lidli využívala namiesto nákupu vo veľkoobchode. Ovocie i zeleninu predávajú totiž v Lidli oveľa lacnejšie.
Hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danica Krkošová tiež vraví, že pojem "obvyklé množstvo" môže pre každého znamenať niečo iné a nehovorí nič o konkrétnom množstve tovaru, ktoré možno kúpiť. A zákon jednoznačne zakazuje diskriminovať spotrebiteľov.
Obchodník musí ku každému pristupovať rovnako. Keď sa totiž napíše len, že "odber je možný v obvyklom množstve", môže prísť k diskriminácii, pretože to umožňuje nerovný prístup k jednotlivým zákazníkom. Niekomu totiž môžu napríklad predať päť kusov výrobku a inému desať.
Autor: pcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.