každoročne ale aj na požiadanie študentov. Nie všetci však vedia čo všetko obnáša vybavovanie takejto akcie.
Informácie nám poskytli viaceré stredné školy. Spôsob akým sa akcie pripravujú a akým sa predávajú lístky je väčšinou veľmi podobný. Ak na škole neexistuje študentská rada (čo by však podľa zákona mala), akciu vybavuje škola. Na väčšine stredných škôl však už študentské rady fungujú a akcie majú na starosti ich členovia. Najskôr je teda dôležité zabezpečiť priestor pre takúto akciu. Ak sa študentská rada rozhodne vybaviť akciu napríklad v Dome umenia, za 6 hodín zábavy zaplatí 12 524 Sk. V tejto cene je zahrnutý prenájom hlavnej miestnosti (8 172 Sk), technik, aparatúra, požiarna služba, vyhadzovači, šatňa a usporiadateľ.
Na druhej strane mesta by ste za hodinový prenájom miestnosti zaplatili 2 000 Sk. V tejto cene je okrem prenájmu zahrnutá aj aparatúra, technik, prípadne svetelný laser. Takúto možnosť ponúka napríklad Jumbo centrum. Podobné podmienky má aj Gesklub. Tam by ste zaplatili za hodinový prenájom miestnosti 1 500 Sk. V tejto cene nie je zahrnutá aparatúra, za ktorú si musíte doplatiť 500 Sk, ak nemáte k dispozícii vlastnú.
Ceny lístkov na takéto akcie sú rôzne. Za ples na Gymnáziu M.R. Štefánika by ste zaplatil ako domáci, ale aj ako "cudzí" študent 100 Sk a za menšie akcie 20 Sk. Podobne to je aj na Obchodnej akadémii, ako nám to potvrdil predseda študentskej rady. Ceny lístkov sú rozličné, závisia aj od druhu akcie. Na Gymnáziu na Poštovej ulici zaplatíte za Valentínsky ples 70 Sk. Akcie prebiehajú pod záštitou školy, ktorá väčšinou poskytne určitú sumu ako podporu ZRPŠ.
Na ilustráciu toho, na čo všetko treba dbať pri vybavovaní zábavy, spomenieme napríklad Vianočnú zábavu na Gymnáziu na Poštovej ulici. Výdavky na túto akciu tvorili 13 676 Sk. Zahŕňali prenájom Gesklubu, zaplatenie technika, tomboly, programu, občerstvenia a iných drobností. Príjmy plynuli zo ziskov z predošlej akcie, príspevku rodičovskej rady a príjmu zo 163 lístkov v cene 90 Sk. Dokopy mala študentská rada k dispozícii 21 362 Sk. Jednoduchou matematikou dôjdeme k záveru, že zisk z tejto akcie bol 7 685 Sk. A čo s ním? Podobne ako aj na ostatných stredných školách zisk putuje do kasy študentskej rady alebo vedeniu školy a sú použité pre študentov alebo na ďalšiu akciu.
Podobnú akciu organizovalo aj Gymnázium na Dneperskej ulici. 158 žiakov zaplatilo za akciu 20 Sk. Z týchto a aj ďalších príjmov, ktoré poskytol riaditeľ školy, bol financovaný prenájom miestnosti v Malibu na sídlisku nad Jazerom (5 000 Sk), tombola (540 Sk), výdavky spojené s účinkujúcimi (396 Sk). Zisk je teda 1 224 Sk, z čoho 1 000 Sk bolo venovaných na ceny do tomboly do ďalšej akcie.
Ceny lístkov sa v porovnaní s minulými rokmi veľmi nepozmenili. Ceny sa nemenia na väčšine škôl ani počas predaja. Výnimkou je ak sa cena lístkov zvýši tesne pred vstupom na akciu. Opýtali sme sa, z akého dôvodu sa robia takéto opatrenia. Predsedníčka študentskej rady Gymnázia na Poštovej Viera Jurková nám odpovedala: "Lístky sú drahšie preto, aby sa akcie zúčastnili študenti, ktorí o ňu majú ozajstný záujem."
Všetky tieto informácie nám poskytli členovia jednotlivých študentských rád. Menej ochotné v poskytovaní informácií už boli vedenia škôl. Ak teda študentská rada slobodne disponuje peniazmi, nie je problém poskytnúť informácie. Ak však vedenie školy viac zasahuje do vybavovania akcie, informácie sú nedostupné. Záujem o školské akcie je však stále veľký. Ani sa niet čomu čudovať. Veď si my študenti musíme aj oddýchnuť, keď toľko 'makáme'. Študenti by však mali vedieť, že ak je akcia dobrovoľná, nik nemusí zverejňovať výdavky, ktoré sa na akciu vynaložili. Ak je však školou akcia povinná, výdavky a všetky fakturácie ohľadom akcie musia byť na požiadanie vedením školy poskytnuté.
Autor: Martina ŠTECHOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.