Teroristická sieť al
Panama a USA sa v auguste zúčastnia spolu s námornými zložkami krajín Európy a amerického kontinentu využívajúcich Panamský prieplav na vojenských cvičeniach pod názvom Panamax. Cieľom manévrov je zabrániť prípadnému teroristickému útoku na prieplav. Panamským prieplavom spájajúcim Atlantický a Tichý oceán každoročne prepláva 13-tisíc lodí. Panama spravuje prieplav od roku 1999, predtým bol pod správou USA. Dnes je jedným z hlavných zdrojov príjmov krajiny.
Líder al-Káidy, saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin, požiadal nedávno svojho kľúčového spojenca v Iraku Abú Musábu az-Zarkáwího, aby považoval Spojené štáty americké za cieľ teroristických útokov. Ako v pondelok uviedol jeden z nemenovaných amerických predstaviteľov sekcie boja proti terorizmu, bin Ládin komunikoval so Zarkáwím a navrhol mu USA ako terč útokov. Stať sa tak malo nedávno, pričom neboli uvedené konkrétne hrozby voči Washingtonu.
Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti varovalo úrady po celej krajine, že vláda dostala nešpecifikované informácie o plánoch al-Káidy zaútočiť na USA. Podľa hovorcu ministerstva sú informácie predmetom analýzy informačnej služby, avšak zatiaľ sú nepostačujúce na vyhlásenie stavu pohotovosti. Zarkáwí vedie skupinu, ktorá si po prihlásení sa k spojenectvu s Usámom bin Ládinom hovorí al-Káida v Iraku.
Jordánsky terorista je pre USA najhľadanejším mužom v Iraku, za jeho zabitie alebo zajatie vypísali odmenu 25 miliónov dolárov. Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Porter Goss varoval, že Zarkáwí sa snaží vybudovať bezpečné sídlo v Iraku, odkiaľ by mohol riadiť operácie voči Západu a odpadlíckym moslimským vládam.
Autor: Panama/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.