času odštartoval z letiska Salina v americkom štáte Kansas.
Šesťdesiatročný dobrodruh je už držiteľom iného rekordu - pred troma rokmi ako prvý obletel zemeguľu v balóne. Štart lietadla o 1.45 hod. sledovalo na letisku približne 200 osôb vrátane šéfa aerolínií Virgin Atlantic Airways Richarda Bransona, ktorý chce vysielať turistov do vesmíru a Fossettov let financuje.
Fossett sa vydal smerom na Chicago a Kanadu, odkiaľ bude pokračovať ponad Atlantik smerom k Afrike. Preletí nad Blízkym východom, Indiou, Čínou a cez Pacifik sa vráti naspäť do USA. Svoj vzdušný priestor otvorili Fossettovi mnohé krajiny vrátane Líbye a Číny, ktoré tak odmietli urobiť pri jeho lete balónom.
Dobrodruh plánuje letieť priemernou rýchlosťou 462,5 kilometra za hodinu a stravu bude prijímať v podobe diétnych mliečnych nápojov. Na letisku v Kansase by mal pristáť 66 hodín od štartu po preletení 37 010 kilometrov vo výške do 15 850 metrov. Fossettov oblet zemegule má byť prvým sólovým letom bez medzipristátia na tankovanie.
Jeden z pionierov letectva Wiley Post obletel zemeguľu v roku 1933, pričom mu cesta trvala vyše sedem dní, počas ktorých viackrát pristál. Prvý nonstop oblet bez medzipristátia v dvojici uskutočnili Dick Rutan a Jeana Yeaderová v roku 1986. Okrem rekordu týkajúceho sa nonstop letu sa Fossett chce pokúsiť súčasne aj o sedem ďalších leteckých rekordov vrátane dĺžky letu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.