legislatívne nesprávny.
Fico navrhoval, aby Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry boli príslušné konať len vo veciach, v ktorých bolo začaté trestné stíhanie po 1. septembri 2004. "Novela je nesystémová. Znamenala by, že veci, ktoré dnes dozorujú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, by prešli na všeobecné prokuratúry, kde, si priznajme, vždy je väčšia možnosť ovplyvňovania," povedal novinárom minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Návrh je podľa neho v protiklade so zámerom vzniku oboch inštitúcií.
Lipšic pripomenul, že situáciu na Špeciálom súde chcel riešiť ešte minulý rok tak, aby krajský súd v Banskej Bystrici rozhodoval v prípravnom konaní. "Teraz je potrebné sa sústrediť na doplnenie Špeciálneho súdu aj Úradu špeciálnej prokuratúry," dodal minister. Sudcov na Špeciálnom súde chce pritom motivovať lepším finančným ohodnotením, čo navrhuje v novele zákona o sudcoch a prísediacich. Funkčný príplatok špeciálnych sudcov by sa mal zvýšiť z dvojnásobku priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve na šesťnásobok. Sudca Špeciálneho súdu by tak podľa Lipšica mohol zarobiť mesačne približne 150 tisíc korún.
Fico v novele, ktorá v parlamente už prešla do druhého čítania, navrhoval umožniť dočasné pridelenie sudcu na Špeciálny súd aj bez príslušnej previerky Národného bezpečnostného úradu, ako aj upraviť nový dôvod pre dočasné pridelenie sudcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.