dohody malo Slovensko odovzdať všetky sľúbené pozemky koncom augusta 2004 a v októbri sa malo začať stavať.
Štát však dodnes nevykúpil vyše 50 z 220 hektárov pôdy, na ktorých má továreň stáť. Sklz na stavbe je už viac ako pol roka. Automobilka sa pritom stavia aj na pozemkoch, ktoré jej nepatria, teda bez stavebného povolenia a načierno.
Kia tvrdí, že u nás preinvestuje asi 30 miliárd korún, štát jej za to poskytne pomoc asi za 8,8 miliardy a sľúbil aj urýchlene dostavať diaľnicu do Žiliny za 22 miliárd.
Plán dnes viazne pre 88 miliónov korún, lebo o toľko viac požadujú majitelia pozemkov za svoju pôdu, ktorú zatiaľ nepredali. Štát je ochotný zaplatiť iba znalcom odhadnutých 140 korún za štvorcový meter, majitelia chcú 350.
"Dali sme tichý súhlas, že nebudeme protestovať, aj keď sa stavia na súkromných pozemkoch," povedal Dušan Mikulík, člen petičného výboru nespokojných majiteľov pozemkov.
Stavebník, ktorý má od vlády "osvedčenie o významnej investícií", stavia jej časť nelegálne. Advokát Marek Benedik sa obrátil na stavebnú inšpekciu, ktorá mu potvrdila, že druhú časť lisovne stavajú bez stavebného povolenia. "Prikázali im stavbu zastaviť a vybaviť si povolenie," povedal Benedik.
Kia sa podľa Benedika už dostala do úzkych a "jeden z projektantov kúpil pozemky od dvoch ľudí za 350 korún za štvorcový meter, aby sa tam mohlo stavať".
Majitelia pôdy dnes cez Benedika rokujú s firmami, ktoré sú ochotné zaplatiť za ich pôdu požadovanú sumu a potom ju vymeniť so Slovenským pozemkovým fondom. Benedik povedal, že fondu už odovzdali potrebné dokumenty a "teraz je rad na nich".
Žilinský primátor Ján Slota tento týždeň povedal, že Kórejčania s viaznucou stavbou už strácajú trpezlivosť. On by majiteľom pôdu najradšej vyvlastnil.
Roman KRPELAN
Autor: Praha/Ostrava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.