Bratislava - Ruskova ANO chce presadiť zákonom, aby cirkvi dostávali peniaze od štátu pod podmienkou, že spíšu a zverejnia svoj majetok.
Katolíckej cirkvi prekáža, že ANO nepovedala, čo od súpisu očakáva. "Otázka znie, čo je súpis majetku," povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda. Tvrdí, že cirkev prežije aj bez podpory štátu, ale bolo by to na úkor verejnoprospešných aktivít.
Podpredsedu ANO Jirka Malchárka prekvapila odpoveď cirkvi na ich nedávnu výzvu na zverejnenie majetku, keď predseda KBS František Tondra povedal, že stovky farností a reholí majú vlastnú právnu subjektivitu a poznajú svoj majetok, ale vedenie cirkvi o ňom nemá celkový prehľad. Malchárkovi sa to zdá absurdné.
Štát v súhrne na chod cirkví v tomto roku prispeje takmer 2 miliardy korún.
Židovská náboženská obec so súpisom majetku nemá problém a podľa Jaroslava Franeka "ak tu taký zákon bude, podriadime sa mu".
Ján Juran z odboru cirkví na ministerstve kultúry je presvedčený, že súpis cirkevného majetku nevyrieši otázku financovania cirkví štátom. Pred rokom 1945, keď sa začali prvé konfiškácie cirkevného majetku, "nestačil cirkvám príjem z neho na zbezpečenie ich činnosti", povedal.
Vládni politici iniciatívu ANO prijímajú skôr opatrne a jednotná asi nebude ani opozícia. Jednoznačne ju odmietlo KDH. Jeho podpredseda Július Brocka povedal, že v ANO "vycítili proticirkevné nálady u časti spoločnosti a možno si myslia, že niečo získajú".
MT: Za čo u nás cirkev platí
Štát prostredníctvom štátneho rozpočtu cirkvám prispieva na platy duchovných, odvody do fondov, na chod ústredí cirkví, na vzdelávanie. Cirkvi si platia prevádzku farských úradov, kostolov, vrátane údržby a opráv. Používajú na to aj rôzne zbierky od veriacich. Tie ako dar nepodliehajú zdaneniu.
Naopak daň musí cirkev platiť, ak jej príjmy z prenájmu pôdy alebo budov presiahnu 300-tisíc korún. Okrem toho musí cirkev platiť aj daň z nehnuteľností na miestnej úrovni. Je to novinka, až do tohto roku cirkev túto povinnosť nemala. Výšku dane určuje samospráva a líši sa v každej obci. V Bratislave sa napríklad vedenie mesta rozhodlo, že cirkev platí 50 percent riadnej sumy.
(sp)
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.