istú prácu za "zlú".
Vezmime si napr. zber a odvoz odpadkov. Pre jedného je to dobrá práca, pretože je dobre platená, dáva možnosť typickej práce vonku, vyvoláva medzi spolupracovníkmi pocity spolupatričnosti a nie je intelektuálne náročná. Inému človeku môže odvoz odpadkov pripadať ako tá najhoršia práca.
Ak chceme porozumieť pracovnej motivácii, musíme si uvedomiť rozdiel medzi dvoma jej typmi: vonkajšou a vnútornou motiváciou. Vonkajšia spočíva v systéme sľúbených odmien a hroziacich trestov. Vnútorná je výsledkom atmosféry, ktorá pozostáva zo štyroch prvkov: z osobných vlastností zamestnanca, z charakteru práce, z vlastností vedúceho a z podnikovej filozofie.
Vezmime si napr. schopnosti človeka. Ak sú podstatne vyššie alebo nižšie, než aké vyžaduje náplň jeho práce, vo väčšine prípadov to pôsobí z hľadiska motivácie negatívne. Ak pracovná náplň v primeranej miere uspokojuje potreby človeka, bude vnútorná motivácia rásť a silnieť. Ak sú potreby človeka neustále potlačované, môže sa stať, že sa motivácia vôbec neobjaví a práca sa zmení na miesto, kam chodí s vynaložením čo najmenšieho úsilia zarobiť čo najviac peňazí. Z uvedeného je vidieť, že ak sú schopnosti určitého človeka (inteligencia, tvorivé schopnosti, energickosť, vyzretosť) v primeranom súlade s požiadavkami vykonávanej práce, bude táto skutočnosť pôsobiť ako motivačný faktor.
Túto zásadu by mali mať zamestnávatelia neustále na pamäti, zvlášť keď zvažujú vhodnosť preloženia alebo povýšenia nejakého zamestnanca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.