priemerne o päť rokov menej (praveký človek sa dožíval v priemere 18 až 20 rokov).
Preto nasledujúce riadky budú upozornením na "skracovače" života mužov, ktorých väčšina ignoruje základné pravidlá zdravého životného štýlu. Mnohí sa čudujeme, že náš známy štyridsiatnik prekonal infarkt, že ďalší má vysoký krvný tlak, iný zase problémy s prostatou, že ten, čo mu nohavice drží opasok pod vyčnievajúcim bruškom má cukrovku, atď., atď.
Je pravda, že s vekom prichádzajú aj mnohé zdravotné problémy, niektoré sú však vyslovene mužské.
Je pravda aj to, že najčastejším ochorením už pred štyridsiatkou je vysoký krvný tlak, neskoršie pribudnú rôzne srdcové ťažkosti. Okrem stresu sa na ich vzniku podieľa nízka telesná aktivita, fajčenie, nadváha ba aj už zistená cukrovka alebo porucha hospodárenia s tukmi. Častým problémom je prostata (ide o žľazu v tvare gaštana, ktorá u mužov obklopuje prvý úsek močovej rúry) a ťažkosti prichádzajú pomaly a nenápadne. Niektorí muži sa smejú, že majú chorobu, ktorá sa volá "nočné vstávanie". Prvým príznakom problémov s prostatou býva totiž nočné močenie. Muži, až na málo výnimiek - neradi chodia k lekárovi, preto sa radšej sami liečia bylinnými čajmi a liekmi z reklamy a odďaľujú návštevu u odborného lekára. To sa nevypláca, lebo výsledkom otáľania môže byť rakovina. Operácia v správnom čase by zakrátko problémy vyriešila. Mužské hormóny nespôsobujú také často dramatické zmeny ako u žien v prechode. Lenže po psychickej stránke majú muži svoj "vlastný" prechod, ktorý sa viaže väčšinou k štyridsiatke alebo k päťdesiatke. Odrazu začínajú mať pocit, že strácajú niečo zo svojej mužnosti.
Hovorí sa, že muž je hlava rodiny, ale žena otáča krk hlavy. A v prípade zdravého alebo aspoň zdravšieho životného štýlu má túto záležitosť v rukách žena. Ženy väčšinou svojich partnerov povzbudzujú k väčšej aktivite, upravujú ich životosprávu, starajú sa o zdravý jedálny lístok, aby nepodľahli súčasným civilizačným chorobám. Či sa im to darí, záleží tiež od typu ich partnera. Mnohí muži po prekonanom infarkte fajčia a nezľavia ani trošku zo svojich stravovacích návykov. Teória jedného päťdesiatnika po operácii rakoviny prostaty: "pil, fajčil a zomrel ako ten, ktorý nepil a nefajčil" - je akýmsi seba ospravedlňovaním. Nikdy sa veľmi nepohyboval, nešportoval, nemal žiadneho koníčka. Podľa lekárov pravidelná telesná aktivita môže človeku predĺžiť život. Neaktívny muž po presviedčaní svojej partnerky aspoň začne chodiť na prechádzky. Ak muž nedáva pozor na to, čo zje a kedy jedáva a má nadváhu, je oveľa viac ohrozený rakovinou prostaty a hrubého čreva. Svojím životným štýlom takto dobrovoľne zvyšuje riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a negatívneho vplyvu cholesterolu. Pritom zdravé jedlo môže až o 13 percent znížiť možnosť predčasného úmrtia. Múdra žena by mala presvedčiť partnera, že je pre neho dôležité ovocie a zelenina namiesto klobás a to päťkrát denne. A fajčenie? Silný fajčiar je ohrozený pľúcnou rakovinou osemkrát viac ako nefajčiar.
Stojí za to odvykať si od spomenutých nezdravých návykov, aby sa muž dočkal dôchodkového veku v zdraví.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.