Bratislava (TASR/SITA) - Dánska spoločnosť Glunz &
Jensen plánuje investovať v Prešove 380 miliónov Sk, uviedol na včerajšej tlačovej besede informoval minister hospodárstva Pavol Rusko. Dáni budú v areáli závodu ZVL Prešov montovať grafické a filmové zariadenia.
"Pri spoločnosti Glunz & Jensen vytvára charakter výroby priamo 200 až 400 pracovných miest. Ale v dodávateľských službách, na ktoré je vo veľkej miere odkázaná, ďalších 200 až 500," dodal Rusko.
Ako uviedol generálny manažér spoločnosti Hans Olsen, firma o mesiac prijme prvých 50 zamestnancov, neskôr chce zamestnávať ďalších 60 ľudí ročne. Začiatok výroby plánuje firma do troch mesiacov od nadobudnutia výrobnej haly.
Komponenty pre svoju výrobu bude spoločnosť dovážať, pričom vo veľkej miere chce využívať aj slovenských dodávateľov. Firma zatiaľ nevie, aké investičné stimuly dostane od slovenskej vlády. "O výške investičných
stimulov budeme rokovať. Budú iba v podobe daňových úľav," povedal P. Rusko.
Ďalší už známy investor, taiwanská firma TECO, bude na Orave v spolupráci s fabrikou OVP Orava vyrábať LCD monitory. V počiatočnej fáze zamestná 40 až 50 ľudí a investuje 25 miliónov USD, čo je v prepočte asi 710,8 milióna Sk.
Minister hospodárstva rokuje aj s ďalšími veľkými zahraničnými investormi. "Známi by mali byť do konca prvého polroka. Sú to veľké projekty, ktoré budú umiestnené v regiónoch s najväčšou mierou nezamestnanosti," povedal včera.
Ako dodal, každý investor by mohol vytvoriť od
900 do 3-tisíc pracovných miest. V rokoch 2005 až 2006 má Slovensko podľa Ruska reálnu nádej zásadným spôsobom posilniť mieru investícií predovšetkým v oblasti automobilového, elektrotechnického a chemického priemyslu. "V priebehu roka 2006 sa chceme sústrediť už aj na produkty s vysokou pridanou hodnotou. Chceme motivovať tie spoločnosti, ktoré tu majú primárnu a finálnu produkciu, aby sem pritiahli aj vývoj, výskum, konštrukciu," uviedol Rusko.
Celková výška investícií, ktoré prišli uplynulý rok na Slovensko, prekračuje sumu 70 miliárd Sk. Ambíciou MH je túto úroveň dosiahnuť aj v roku 2005. V štruktúre zahraničných investícií, ktoré v roku 2004 obohatili slovenskú ekonomiku, hrá dominantnú úlohu automobilový priemysel a výroba komponentov pre toto odvetvie, pričom najväčšie zastúpenie majú spoločnosti z Nemecka, Kórey, USA a Francúzska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.