nie sú potrestaní. Ako vyplýva zo včera zverejnenej správy organizácie Human Rights Watch (HRW), bojovníci na oboch stranách konžskej vojny znásilňovali civilistov od prepuknutia konfliktu v roku 1998, ale len približne desiatka násilníkov čelí trestu.
Hľadajúc útočisko v utečeneckom tábore opisuje 32-ročná Therese Yedaová, ako ju minulý týždeň znásilnila skupina vojakov. "Jeden z nich bol na stanovišti a ďalší sa ukrývali v kríkoch, potom vyskočili a mierili na mňa zbraňami. Desiati mali zbrane a dvaja mačety. Všetkých 12 ma znásilnilo," hovorí Therese, ktorá je v ôsmom mesiaci tehotenstva.
Ďalšia žena opisuje, ako videla znásilnenie 13-ročného dievčaťa štyrmi vojakmi. "Potom začala vracať krv. Zobrali sme ju do nemocnice, no o dva dni zomrela," hovorí.
Organizácia Lekári bez hraníc ošetrila od roku 2003 vo svojej nemocnici v provinčnej metropole Bunia vyše 2500 obetí znásilnenia - počnúc štvormesačným dieťaťom až po 80-ročnú ženu -, avšak skutočný počet znásilnených môže byť až 50-násobne vyšší, pretože mnohé obete sa boja priznať. Podľa HWR si zvyšujúci sa rozsah sexuálneho zneužívania vyžaduje, aby sa ním zaoberali súdy. Hoci sa príležitostne môžu páchatelia dostať aj pred medzinárodný súd, vo väčšine prípadov ich postavia pred konžské súdy a tie majú ďaleko od medzinárodného štandardu, pričom obete sa nedočkajú žiadnej podpory.
Zintenzívnenie bojov vyhnalo z domovov od januára približne 70 000 ľudí v odľahlej provincii Ituri na severovýchode krajiny, kde od roku 1999 prišlo o život vyše 50 000 osôb. Do bojov sa pritom zapájajú aj deti od ôsmich rokov.
Autor: Bunia (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.