spoluprácu Slovenska, Poľska a Maďarska za účelom zachytenia životného osudu Imre Nagya, ktorý sa pre svoje komunistické cítenie a prejavy vzdoru proti vtedajšiemu režimu stal symbolom národného vzdoru proti útlaku a taktiež predstaviteľom vernosti ideám revolúcie, ktoré hlásal až do svojej tragickej smrti.
Téma filmu má u košického publika šancu zarezonovať práve vďaka svojej téme, ktorá objasňuje politickú situáciu v kritickej dobe komunizmu v Maďarsku. Ako nám povedal Stanislav Gojdič, dramaturg filmového klubu Cinefil: "Zvlášť východ Slovenska bol vždy úzko spätý s maďarskou kultúrou a maďarskou politikou, práve preto by sa táto téma mohla stretnúť s veľkým záujmom. Ale čo sa týka tohto filmu, je pre mňa veľmi potešujúci fakt, že do kín opäť prichádza nový slovenský film, aj keď je to koprodukčný projekt a slovenská časť je zastúpená v minorite." Slovenská filmová scéna na tom nie je zďaleka tak dobre ako česká, podobné projekty sú skôr osamelými lastovičkami, ktoré hádam predznačujú svetlejšiu budúcnosť. "Čo sa týka slovenských filmov, tohto roku je to, aj keď v koprodukcii, už druhý slovenský film, ktorý prichádza do slovenských kín. Nedávno to bol film Kataríny Šulajovej "O dve slabiky pozadu" a teraz je to "Nepochovaný mŕtvy", aj keď je to viacmenej maďarský film, no a ďalší film budú naši diváci môcť vidieť v apríli." Napriek minoritnému zastúpeniu Slovenska, si vo filme budeme môcť vychutnať aj našich hercov. "Naša herecká zložka iba jednu časť, ale uvidíme tam slovenských hercov, ako napríklad Adyho Hajdu a Mateja Landla, ktorí tvoria hereckú časť, no a koprodukcia spočíva tiež vo finančných dotáciách tohto filmu, kde Slovensko zastupoval pán producent Igor Hudec."
Hlavná postava filmu Nepochovaný mŕtvy, Imre Nagy poznal krutú biedu prostých vidieckych sedliakov. Pod vplyvom zážitkov z občianskej vojny a Leninom organizovanej vojny sa z neho stal presvedčený komunista. Napriek tomu u neho nerezonovalo internacionálne presvedčenie a práve preto je jeho osobnosť natoľko zložitá. Súčasťou jeho životného postoja bola preto služba ideám namiesto ľuďom a nakoniec si zvolil postoj martýra, ktorý vyvieral z jeho najväčšieho presvedčenia. "Myslím, že tento film môže priniesť hlavne objasnenie niektorých dejinných udalostí, ktoré sa diali v Maďarsku počas komunizmu, predstavuje jednu konkrétnu osobu, Imre Nagya, ktorý bol aktívnym komunistom ešte v začiatkoch, no potom sa postupne pretransformoval do odporcu tohto režimu."
Samotná režisérka filmu sa priatelila s dcérou hlavného hrdinu už od detsva, téma martýra, ktorý sa stal symbolom slobody ju čiastočne oslovila aj preto, že bola opradená tajomstvom. "Marta Meszárosová pochádza z umeleckej rodiny, jej otec bol sochárom, ona sama tiež istý čas žila v Sovietskom zväze, kde jej otec emigroval pred terorom v Maďarsku a tam sa stal obeťou Stalinských čistiek, je na tom zaujímavé hlavne to, že rodina režisérky, poznali Imre Nagya aj jeho rodinu. Marta Meszárošová dokonca spolupracovala na filme aj s jeho dcérou."
Mnohými zaznávaná a mnohými idealizovaná doba komunizmu znamenala okrem ľadových doktrín zasahujúcich bežných obyvateľov aj zvrat mnohých ľudských osudov a napriek tomu, že staršia generácia na ňu nedá dopustiť, mladá sa v jej myšlienkach stále hľadá, aby k nej a jej odkazu v súčasnom svete vedela nájsť odpovede na mnohé nevyjasnené otázky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.