kategórii A, neodstúpi, študenti hrozia na piatok vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Zápletke predchádzalo hlasovanie v akademickom senáte, ktoré dopadlo v neprospech dekana, ale údajne nebola "ústavná väčšina". To však nie je podstatné (teda pre nečlenov akademickej obce TU). Zaujímavejšie sú súvislosti, ktoré stavajú príbeh Jaremu a jeho sudcov do pozície precedentnej kauzy pre celé Slovensko.
Prvýkrát vidíme - mimo politickej sféry - sústavný a tvrdý tlak osadenstva nejakej inštitúcie na demisiu nadriadeného s pozitívnym lustračným nálezom. Výsledok môže zásadne ovplyvniť koncovku analogických situácií aj pri iných príležitostiach. Ak nejaké budú. Či už v cirkvách, školách a kdekade inde v civilnej spoločnosti nie je zatiaľ morálny audit tohto typu normou. Ľudí väčšinou morálny kredit papalášov nezaujíma. Fakulta umení TU je preto určite dobrým vzorom, keďže spolupráca s politickou políciou komunistického režimu je vážny problém. Nemôže byť sporu, že vysoký funkcionár univerzity musí byť človek s minulosťou, ktorá je zárukou nielen odbornej, ale aj morálnej autority. Ide predsa o výchovu aj osobným príkladom. Veľmi negatívne sa v tomto smere nedávno predviedla napr. Ekumenická rada cirkví, ktorá vyzvala parlament, aby zákonom zneprístupnil registre ŠtB. Je neslušné a nesprávne, ak veriacim, ktorí sa s dôverou obracajú na svojich pastierov, chce niekto uprieť právo skúmať, či si ich kňazi dôveru zaslúžia. Čo ak im o morálke a dobrom správaní predikujú ľudia, ktorých minulosť nedáva žiadny nárok?
Analogická, hoci nie až tak eticky vyhrotená, je aj pozícia dekana fakulty. Princíp je teda správny, problém je ale trochu kontext. Jarema by mal rezignovať práve preto, že nie je k dispozícii jeho osobný zväzok, na ktorý sa odvolával ešte v januári, že si ho vypýta z ÚPN. Neexistuje - bohužiaľ. Má smolu - alebo šťastie. Nevieme. Takých prípadov je veľa, skartácie, ktoré robili eštebáci v 89-tom a ešte aj potom, boli rozsiahle. "Áčko" jednoducho znamená, že dotyčný podpísal vedomú spoluprácu a - čo si počať, ak hlbšie nevidíme?
Ale pozor. "Áčko" nedáva nikomu právo vykrikovať, že "agent zostane agentom" a človek s takou minulosťou nemá právo stáť na čele fakulty. Tu je jemný, ale veľmi dôležitý detail. Požadujme tvrdo Jaremovo odstúpenie, lebo patrí do kategórie A. Ale - odpustime si morálne lynče. Na toto nie je nárok. Kategória agenta, ktorú federálny lustračný zákon kedysi určil ako nezlučiteľnú s pôsobením vo verejných funkciách, nie je vytýčením hranice medzi morálne ešte znesiteľnou a morálne už neznesiteľnou formou spolupráce s komunistickým režimom. Kategória agenta je technická čiara, ktorá bola pre vstup do verejných funkcií nakreslená, pretože - iná sa nedala technicky do zákona dostať. Byť agentom znamená podpis spolupráce. Nič ale nehovorí o tom, ako tá spolupráca vyzerala. Existujú desiatky prípadov, keď ľudia podpísali a nikomu neublížili, resp. podpisom dokonca iných chránili.
Keďže nejaká čiara existovať musí, agenti musia strpieť požiadavku, že ich nechceme vidieť v politických a iných funkciách. Nemusia však strpieť (a nie je jasné, prečo by mali) útoky na svoju morálnu integritu v prostredí, ktoré pred šiestimi rokmi volilo 57 percentami hlasov za prezidenta člena ÚV KSS. Toto sa naučme rozlišovať. V krajine, v ktorej ešte pred 19 rokmi volilo 99,99 percent ľudí KSČ, sa nehrajme na nositeľov morálnych cností. To sa vzťahuje aj na študentov fakulty umení (a všetkých iných), ktorí vtedy boli malí (alebo ani to nie). Majú rodičov, ktorí tiež žili na Slovensku.
Videli sme osobné zväzky napr. Hurného a Banáša. A preto môžeme šťavnato glosovať, čo si o nich po ľudskej stránke myslíme. Dobrodružstvá dekana Jaremu ale nepoznáme. Teda do detailov nie. Načo moralizovať? Je nepochybné, že väčšina agentov sa voči svojím blížnym, priateľom, susedom, známym previnila. Sú histórie, kde aj výraz svinstvo je milosrdný odvar. Ale paušálne označiť všetkých za svine a morálne trosky je nemožné.
Čo to je, že "agent zostane agentom"? A komunista nezostane komunistom? Existoval by na Slovensku jeden-jediný agent ŠtB, keby tu nevládla komunistická strana? Kto je vinný tým, že 40 rokov tu neverbovala ľudí do svojich radov demokratická, ale totalitná tajná služba? Je horší radový agent ako nomenklatúrny komunista? Týchto prečo nikto nevyzýva, aby sa pratali z funkcií?
Zaplietať sa do meditácií o otázkach morálky v dobe neslobody je nebezpečné. Mohlo by to vyústiť až k hromadnej (celonárodnej) samovražde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.