zmenami krátko pred jesennými regionálnymi voľbami.
V parlamente sa už pritom nachádza návrh poslancov Antona Danka (nezávislý), Karola Mitríka (SDKÚ), Jána Rusnáka (SDKÚ) a Jozefa Šimka (KDH) na vytvorenie nového Spišského samosprávneho kraja so sídlom v Poprade.
S podobným podnetom na vznik vyššieho územného celku na Zemplíne chce prísť Ján Rusnák a bratislavský magistrát pripravuje návrh, ktorý by vyčlenil do samosprávneho kraja Bratislavu bez priľahlých okresov. Všetky tieto návrhy opozícia odmieta.
Strana Smer má podľa jej predsedu Roberta Fica od začiatku viaceré výhrady voči koncepcii reformy verejnej správy a za optimálne územnosprávne členenie Slovenska považuje model tri plus jeden kraj. "Uspokojili sme sa s ôsmimi, tak asi by bolo smiešne, keby teraz Smer podporoval návrhy na zvýšenie počtu žúp. Určite nie," povedal včera Fico.
Zmeny v počte regiónov odmieta aj ĽS-HZDS. "Je veľmi krátko pred termínom volieb. V tomto prípade skôr pokladáme tieto návrhy skôr ako populistické a účelové, aby sa nejakým spôsobom poslanci pôsobiaci v týchto regiónoch zviditeľnili," povedal poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj.
Za populistické a slúžiace na zviditeľnenie predkladateľov považuje navrhované zmeny aj KSS. Komunisti majú o optimálnom počte regiónov predstavu totožnú so Smerom - 3 kraje plus Bratislava.
Návrhmi na zmenu územnosprávneho členenia sa má zajtra zaoberať koaličná rada. Hoci všetky štyri koaličné strany mali vo volebnom programe úpravu počtu samosprávnych krajov, po voľbách sa koalícia rozhodla ponechať osem vyšších územných celkov (samosprávnych krajov). "Keď sme v roku 2001 prijímali reformu, tak vtedajšie SDK muselo akceptovať koaličných partnerov. Už vtedy som vyjadril názor, že keď bude priestor, obnovím tému Zemplína ako samostatného samosprávneho kraja," povedal včera Ján Rusnák, iniciátor vzniku nového Zemplínskeho i Spišského samosprávneho kraja. O svojej iniciatíve chce rokovať v pondelok na poslaneckom klube SDKÚ a v prípade podpory predloží návrh na Zemplín do parlamentu.
Rusnákov stranícky kolega, podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, navrhované zmeny neodmieta. "Ak by bolo reálne nájsť politickú podporu na tú zmenu, ktorá je navrhovaná, čo sa týka Spiša a Bratislavy, tak by som to považoval za rozumné," poznamenal. Nevie však predvídať, či sa takáto politická podpora nájde. "Ak sa raz zvolia regionálne samosprávy do dnešného usporiadania, tak na štyri roky je to znovu zabetónované," dodal Mikloš.
Minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko si myslí, že na zmeny v počte regiónov je už neskoro. "Sledujem tie návrhy, myslím si, že majú svoje jadro, ale určite nie je vhodné robiť nejaké zmeny do konca volebného obdobia. Vo voľbách sa musia karty rozdať nanovo a potom sa uvidí," povedal Palko.
Navrhované zmeny v územnosprávnom členení zrejme nepodporí SMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.