výstavby vo februári nečakane neposlalo peniaze na účty klientov a mnohí z nich nemali na zaplatenie splátky hypotekárneho úveru. V niektorých bankách automaticky dostali štatút neplatiča.
"Každý mesiac dostávam od štátu päťtisíc korún, s týmito peniazmi rátam a teraz mi chýbajú na zaplatenie splátky," hovorí čitateľka. V podobnej situácii sa ocitli tisíce iných ľudí, ktorí si zobrali hypotéku so štátnou podporou a štát im ju každý mesiac posielal.
Hovorca ministerstva výstavby László Juhász meškania platieb odôvodnil zmätkami, ku ktorým došlo pri prechode zodpovednosti za vyplácanie príspevku z ministerstva financií na ministerstvo výstavby. Povedal, že na ministerstve financií majú zoznamy ľudí a kontrolujú všetky platby a problémy boli aj so štátnou pokladňou. Bližšie ich nespresnil.
Štát vypláca príspevky na hypotéku s dvojmesačným oneskorením. Peniaze za december mal poslať 25. februára. Juhász povedal, že peniaze poslali do národnej banky až v utorok tento týždeň, nevedel však, kedy ich ľudia dostanú na účty. Včera večer v bankách ešte neboli a pravdepodobne by mali prísť dnes.
Ak niekto nezaplatí načas splátku hypotéky, banka mu začne účtovať sankčné úroky. Ak by neplatil dlhšie obdobie, môže banka naštartovať predaj založenej nehnuteľnosti.
"Klienti sú v zmluve zaviazaní zabezpečiť dostatok peňazí na splátku hypotekárneho úveru. Do nepríjemnej situácie sa však nedostali vlastnou vinou ani vinou Slovenskej sporiteľne, hľadáme preto spôsob, ako tento problém vyriešiť," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
Jedna banka, ktorá nechcela byť menovaná, vyriešila problém tak, že klientom pripísala peniaze na účet, hoci ich od štátu nedostala.
Bonifikáciu k hypotékam rozdeľuje štát dvoma spôsobmi. Buď peniaze posiela priamo konkrétnym ľuďom, alebo banke, ktorá potom klientovi účtuje nižšie splátky. Ak peniaze dostávajú priamo klienti, musia banke zaplatiť celú splátku a štát im potom časť vráti.
Klienti, ktorým vinou ministerstva banky naúčtujú sankčné úroky, majú šancu získať od štátu odškodné. "Bolo by treba dokázať, že to bolo naším previnením. A predpokladám, že by to dosť ťažko dokazovali," hovorí Juhász. Odškodné môžu požadovať aj banky. Prišli totiž o úroky, ktoré by dostali, ak by meškajúce peniaze uložili v národnej banke alebo ich inak investovali.
Peter CSERNÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.