sovietskej éry a poskytnúť ich pražskej vláde bráni vyšetrovateľom pri objasňovaní jednej z najväčších záhad českej histórie, smrti niekdajšieho ministra zahraničných vecí Jana Masaryka.
Syna prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka objavili 10. marca roku 1948 mŕtveho pod oknami jeho bytu v pražskom Černínskom paláci. Štátna bezpečnosť vtedy prípad uzavrela ako samovraždu. Avšak ani po 56 rokoch nie sú výsledky vtedajšieho vyšetrovania jednoznačné. Srb uvádza, že ruské úrady skontaktovali tri alebo štyri krát. Moskva odpovedala, že záznamy nemá a neposkytne ich.
Zdráhanie Moskvy podeliť sa o zväzky sovietskej tajnej polície (KGB) je jedným z dôvodov, prečo sa vyšetrovatelia prikláňajú k názoru, že Masarykovu smrť majú na svedomí komunisti. Domnievajú sa, že samovražda bola iba maskovacím manévrom, ale istí si byť nemôžu. Teoretické úvahy sa zmieňujú o niekoľkých možných scenároch. Buď ho prinútili z okna vyskočiť alebo spáchal samovraždu ako reakciu voči komunistickému prevratu. Psychiater, ktorý sa prípadom zaoberal z psychologickej stránky, tento týždeň vyjadril svoje presvedčenie, že Masaryka zavraždili. Uplynulý mesiac súkromný vyšetrovateľ prehlásil, že doktor, ktorý vykonával obhliadku Masarykovej mŕtvoly a prípad uzavrel ako samovraždu, musel spolupracovať s tajnou políciou. Po zložení všetkých kúskov hlavolamu by sa mala celá záležitosť dostať na svetlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.