španielskom Madride, pri ktorom prišlo 11. marca 2004 o život 191 ľudí a vyše 1500 utrpelo zranenia. „Vlani 11. marca Európa na vlastnej koži pocítila globálny charakter terorizmu. Španielsko je bohužiaľ zvyknuté na teroristické útoky, ale tento bol najhorší zo všetkých a v mnohom iný, bolo to pokračovanie z 11. septembra 2001 v USA, tento útok prebudil Európu z jej pokoja," povedal predseda EP Josep Borrell.
Členské štáty EÚ vyzval, aby urýchlili uplatňovanie rôznych opatrení, na ktorých sa po útokoch dohodli, najmä v oblasti lepšej výmeny informácií tajných služieb, lepšej policajnej a justičnej spolupráce, a aby posilnili boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Vedenie Európskeho parlamentu (EP) sa včera dohodlo, že poslanci budú na plenárnom zasadnutí v Bruseli 27.-28. apríla diskutovať o problémoch rómskej komunity v Európe. Debata o Rómoch je iniciatívou európskych liberálov a demokratov v EP (ALDE). Ich europoslankyňa Viktória Mohácsiová zároveň navrhla, aby sa 8. apríl stal Európskym dňom Rómov s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o ekonomickom a sociálnom vylúčení rómskej populácie vo viacerých členských krajinách. Tento deň momentálne uznáva už od roku 1971 Svetový kongres Rómov, ale mimo rómskej populácie nie je veľmi známy. Podľa nej to dokazuje, že Európa sa začína vážne zaoberať situáciou Rómov a že je pripravená riešiť problémy rasizmu a xenofóbie, ktoré za ňou stoja.
Európsky parlament včera na záver marcového plenárneho zasadania venovaného najmä Medzinárodnému dňu žien prijal uznesenie, ktoré "dôrazne odsudzuje brutalitu tureckej polície" v Istanbule počas nedeľňajšej demonštrácie k MDŽ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.