obchodoch a prezerajú semienka, ktoré by chceli v čo najkratšom čase vložiť do zeme. Tento čas je vhodný aj na kontrolu náradia v kôlni. Skontrolujte hrabličky, rýle, lopatky, či ich zima náhodou nepoškodila, či nezhrdzaveli a či nepotrebujete dokúpiť nové. Keď už vyjde slniečko a zem odmrzne, na takéto činnosti bude určite neskoro.
S hnojivom opatrne
Keď zo záhonov zmizne sneh, môžeme sa pomaly chystať na výsadbu. Ešte predtým je vhodné zaslať vzorku pôdy na chemický rozbor, hlavne v prípade, ak používame plné hnojivá. Pokiaľ je zem presýtená draselnými hnojivami, hlavne fosfátmi, nemali by sme už takýmito hnojivami zeminu upravovať. V takomto prípade pohnojte záhradku organickými dusíkatými hnojivami.
Najlepšie je zelené
Na ladom ležiace záhony, ktoré chceme využívať až neskôr, začiatkom leta, môžeme vysadiť ďatelinu, špenát, horčicu či bôb. Keď semienka vyrašia do výšky asi 5 cm, zakryjeme ho. Takto vznikne zelené hnojivo, ktoré prospeje zemi i budúcej úrode.
Prebúdza sa kompost
Ak začne slniečko dlhodobejšie svietiť, odstránime z kompostu prikrývku a súčasne ho podľa potreby poprehadzujeme, poprípade pridáme vápenec alebo kostnú múčku. Nezabúdajte, že nevyzretý kompost je potrebné vpraviť do pôdy najmenej dva týždne pred sadením. Ak máme kompost dostatočne vyzretý, môžeme ho používať kdekoľvek bez akéhokoľvek obmedzenia. Či už na zeleninové záhony alebo ku korienkom drevín.
Škodcovia sa prebúdzajú
Nenechajte sa pomýliť škaredým počasím. V marci môže prísť oteplenie veľmi náhle a s ním sa začnú húfne prebúdzať aj škodcovia. Slimáky sú v tomto preborníkmi. Ak proti ním včas nezakročíme, jarnú zeleninu mať nebudeme. Nebezpečenstvo slimákov je vtom, že sú v prvých dňoch skoro neviditeľní, teda sa nedajú dobre pozbierať. Ak však medzi záhony položíme drevené laty a každé ráno ich otočíme, nájdeme všetkých votrelcov, ktorí sa chystajú napádať našu záhradku. Vyskúšajte pod laty nasypať hobliny poliate pivom. Budete sa čudovať, aké je to efektívne.
Konečne výsadba
Prvá zelenina, ktorá sa vysieva na prelome februára a marca je petržlen, pretože klíči veľmi dlho. Preto hneď ako zmizne sneh, je vhodné petržlen vysadiť. S výsadbou ostatnej zeleniny je vhodné počkať, kým sa pôda prehreje a mierne obschne.
Ak máme pripravený fóliovník, môžeme sa pustiť do výsadby hlávkového a ľadového šalátu, redkvičky, póru či jarnej kapusty a kalerábov. V tomto čase sa v skleníkoch začína výsadba teplomilných plodín, napríklad paradajok, papriky ale aj letnú brokolicu, zeler či baklažán. Všetky tieto plodiny si však môžeme predpestovať aj za oknom v hrantíkoch. Musíme pritom dbať na vhodnú vlhkosť pôdy a zabrániť priamemu slnečnému svitu. Počas chladnejších dní nie je vhodné otvárať okno. Avšak vetranie je bezpodmienečne nutné, aby rastlinky nenapadli plesne.
Hor sa do sadu
V ovocnej záhrade očistíme kefou kôru a odstránime prípadné hniezda húseníc. Obnovujeme lepové pásy. V tomto čase sú stromy menej odolné voči plesniam. Aby sme im pomohli, urobíme postrek odvarom z prasličky.
Aj píla má svoj čas
V marci sa robí tiež rez novovysádzaných ovocných drevín. Ak v tejto činnosti nemáte dostatočnú prax, je vhodné poradiť sa s odborníkom. Navštívte špecializované predajne kde vám určite poradia. Ak chcete obnoviť svoj sad, tak na takýchto miestach nájdete aj vhodné dreviny na výsadbu. Na jar je vhodné vysádzať marhule, broskyne či nektarinky.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.