obracaní. Vtáky, ani hydina, na vajciach nesedia, ale kvočia, preto sa nosnica v tomto štádiu aj volá kvočka. Kvočanie či kvokanie je prejavom pudu na zachovanie rodu. V intenzívnych chovoch je však kvokanie nežiadúce, pretože napríklad sliepka by v tomto čase mohla zniesť 40 až 50 kusov vajec. Zárodok sa vo vajci vyvíja len keď samičia pohlavná bunka - vajíčko, bola oplodnená samčou bunkou - spermiou.
Aby v kŕdli bolo čo najviac oplodnených vajec, musí byť v ňom správny pomer pohlaví:
- na l kohúta u sliepok ľahkého typu počítame 15 - 20 nosníc,
- na l kohúta u sliepok ťažkého typu počítame 8 - 12 nosníc,
- na l moriaka počítame 8 - 15 moriek,
- na l káčera počítame 5 - 6 kačíc,
- na l gunára počítame 3 - 5 chovných husí.
Ak sa nevyskytnú žiadne nežiaduce okolnosti, pri dodržaní tohto pomeru pohlaví by sa oplodnenosť vajec mala pohybovať nad 90 percent.
Životnosť spermií v maternici je v priemere 5 - 6 dní, takže k pojímaniu nemusí dochádzať každý deň. Počas inkubácie spravidla najvyššie percento embryí hynie tesne pred vyliahnutím. Ako príčina sa uvádza nízka biologická hodnota násadového vajca, v dôsledku čoho zárodok už nie je v poslednej fáze dostatočne vyživovaný, takže mu neostáva dostatok síl na prekľutie. Niekedy je príčinou aj nedodržanie technologického postupu pri liahnutí, prípadne až nežiaduce pevná škrupina.
Normálne vyvinutý zárodok - jedinec pred koncom liahnutia, potrebuje už dýchať pľúcami. Keďže vo vajci nemá dostatok vzduchu, dostáva kŕče, sprevádzané trhavými pohybmi hlavičky. Zobákom naruší škrupinu, ktorá už je porézna, slabá, pretože sú z nej odčerpané minerálne látky na rast orgánov, kostí a peria. Po nakľutí, ktoré začína na tupom konci vajca nastáva fáza oddychu a po nej systematické naďobávanie škrupiny po obvode. Keď je viac ako polovica obvodu narušená, jedinec sa vo vajci zaprie nôžkami a veko - naďobnutú časť, vytlačí a pritom samovoľnými pohybmi z neho vypadne. Asi po hodine páperie oschne, jedinec sa začína stavať na nôžky a vtedy môže začať prijímať aj potravu, čo však ešte nie je žiaduce.
Doba liahnutia jednotlivých druhov hydiny je rozdielna. Zárodok v slepačom vajci sa vyvíja 21 dní, v kačacom 26 až 28 dní, v morčacom 27 až 29 dní, a v husacom 29 až 31 dní, ale u japonskej prepelice len 16 až 18 dní.
Násadové vajcia by mali byť v optimálnej hmotnosti, ktorá je u sliepok v rozpätí od 53 do 75 gramov, v závislosti od plemennej príslušnosti nosnice. U moriek je 64 až 100 gramov, u kačíc 75 až 110 gramov a u husí 135 až 210 gramov. Z malých vajec sa liahnu podváhové kusy, ktoré potrebujú dlhší "rozbeh" na zvyšovanie svojej živej hmotnosti a naviac podliehajú rôznym chorobám. Z ťažších vajec sa síce vyvíjajú ťažšie jedince, ale zväčša v poslednej fáze liahnutia odumierajú a keď sa vyliahnu, neraz sú menej životaschopné. Počíta sa, že vyliahnutý jedinec má asi 60 percent hmotnosti z vloženého vajca.
Tvar násadového vajca musí byť typický vajčitý, nie zdeformovaný, pretože prax dokazuje, že z takých vajec je liahnutie menej úspešné. Škrupina musí byť neporušená, bez priečnych a pozdĺžnych rýh, bez hrubšieho zrnenia a vápenných výrastkov a nesmie byť ani príliš drsná.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.