Korzár logo Korzár

Spotrebitelia o svojich právach veľa nevedia

Každý spotrebiteľ má svoje práva. Spotrebiteľské organizácie na celom svete uvádzajú osem základných spotrebiteľských práv. Väčšina z nich je rôznym

spôsobom zakomponovaná aj v slovenskom právnom systéme.

Slovník definuje spotrebiteľa ako človeka, ktorý si zaobstaráva rôzne výrobky alebo služby prostredníctvom obchodu. To znamená, že aj obchodník, hoci tovary predáva, je spotrebiteľom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale hoci sa spotrebiteľské práva týkajú všetkých, podľa spotrebiteľských organizácií ľudia o nich veľmi málo vedia. Každý napríklad vie, že záručná lehota je dvojročná, málokto však vie, kam sa má obrátiť, ak s reklamáciou neuspeje.

Právo na uspokojovanie základných potrieb

SkryťVypnúť reklamu

Štát musí zabezpečiť, aby si každý človek dokázal sám uspokojovať vlastné potreby. Znamená to, že musí vytvárať podmienky, aby sa občania mohli zamestnať a tak získavať finančné prostriedky na obživu. Zároveň zabezpečuje, aby pošta, elektrina či telefón fungovali aj v tej najmenšej dedine. Ľudia si takisto majú mať kde nakúpiť základné potraviny. V ankete Združenia slovenských spotrebiteľov dali slovenskí občania toto právo na prvé miesto podľa dôležitosti.

Právo na bezpečnosť produktov

Obchodníci môžu predávať len také výrobky, ktoré sú bezpečné. Niektoré špecifické výrobky, pri ktorých sa predpokladá, že by mohli byť nebezpečné, musia preto prejsť atestáciou. Ide napríklad o plynové kotly či varné kanvice. Certifikát si vyžadujú aj výrobky určené pre deti. Slovenská obchodná inšpekcia výrobky na trhu pravidelne kontroluje a na svojej internetovej stránke informuje o zistených nebezpečných výrobkoch. Ak inšpektori označia niektorý výrobok za nebezpečný, výrobca alebo distribútor musí zabezpečiť jeho stiahnutie z predajnej siete. Zároveň tí, ktorí si daný produkt už kúpili, majú nárok na vrátenie peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Právo na výber

Toto právo zaručuje, že spotrebiteľ si môže vybrať výrobok alebo službu od viacerých výrobcov alebo poskytovateľov. Najdôslednejšie sa toto právo uplatňuje v oblasti nákupov vo väčších mestách.

Rovnako si každý zákazník môže vybrať, od ktorého výrobcu si tovar kúpi. Vo veľkých hypermarketoch je na pultoch niekedy až niekoľko desiatok rôznych druhov výrobkov z jedného sortimentu. Spotrebiteľ tak nemá na výber len jahodový alebo marhuľový jogurt, ale aj rôznych výrobcov. Právo na výber sa zmenšuje podľa veľkosti obce a veľkosti predajne.

Právo na výber však stále nie je dôsledne uplatňované pri poskytovaní niektorých služieb. Napríklad Slovenská pošta má monopol na posielanie malých listov. Štát to však kompenzuje tým, že pošta je povinná doručiť tento list za rovnakú cenu kamkoľvek na Slovensko - do vedľajšieho domu alebo o 400 kilometrov ďaleko na samotu v horách. Spotrebitelia si zatiaľ nemôžu zvoliť ani pevného telekomunikačného operátora. Slovak Telecom sa bráni konkurencii a hoci by už podľa zákonov niekoľko rokov mali fungovať aj alternatívni telekomunikační operátori, reálne zatiaľ nefunguje ani jeden. Pri mobilných sieťach existujú síce dvaja operátori, tí však majú veľmi podobné produkty za takmer identické ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Právo na informácie

Spotrebiteľ by mal mať dostatok informácií, aby sa dokázal efektívne rozhodovať. Na všetkých potravinách musí byť vyznačený dátum trvanlivosti a zloženie výrobku. Označenia, ako aj návod musia byť v slovenčine. Rovnako musí byť v obchodoch zreteľne vyznačená cena výrobku. Tá musí byť konečná, aby zákazník presne vedel, koľko za výrobok zaplatí. Nemôže sa napríklad uvádzať cena výrobku bez DPH. Pod právo na informácie patrí aj povinnosť výrobcov označiť potraviny, ak pri ich výrobe boli použité geneticky modifikované organizmy. Informovať o cenách musia aj poskytovatelia služieb. Napríklad ak mobilný operátor zmení ceny, musí o tom upovedomiť zákazníkov. Ak tak neurobí, zákazník sa môže brániť, že nevedel o zvýšení cien.

Právo na vypočutie

Každý spotrebiteľ musí byť v prípade nespokojnosti vypočutý. Predajca alebo výrobca ho musí vypočuť pri reklamácii. Môže sa obrátiť aj na rôzne štátne inštitúcie, ktoré vykonávajú dozor napríklad nad obchodníkmi.

Štátne inštitúcie sa musia zaoberať každým podnetom a v lehote stanovenej zákonom musia sťažovateľovi aj odpovedať. Ľudia sa môžu obracať napríklad na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá vykonáva dozor nad reklamáciami, klamaním spotrebiteľa či správnym účtovaním cien. Štátna veterinárna a potravinová správa zase kontroluje hygienu alebo či predávajúci neponúkajú tovar po uplynutí záručnej lehoty.

Ak sa spotrebiteľ nedomôže svojich práv u predajcu ani prostredníctvom rôznych štátnych inštitúcií, môže sa obrátiť na súd. V konaní pred súdom ho môže zastupovať aj niektorá spotrebiteľská organizácia. Ešte nedávno to však slovenské zákony umožňovali len v prípade, ak sa na tom dohodli žalujúca i žalovaná strana. Žalované firmy s tým však väčšinou nesúhlasili, pretože tým sa zmenšovala ich šanca na úspech v súdnom spore.

Právo na náhradu škody

Výrobca zodpovedá za všetky škody, ktoré vzniknú pre chybu výrobku. Ak teda napríklad pre chybu televízora vyhorí celý byt, náhradu škody si možno uplatniť u výrobcu. Dôležité je mať presne zdokumentované, že škodu spôsobila chyba výrobku. Podľa občianskeho zákonníka je výrobca povinný takúto škodu uhradiť. Rovnako musí nahradiť aj všetky škody, ktoré spotrebiteľovi vzniknú v súvislosti s reklamáciou. To znamená, že ak musíme dopraviť chladničku do predajne vzdialenej 100 kilometrov, mal by preplatiť dopravu. Počas trvania reklamačného konania by sme mali dostať náhradný výrobok na používanie. Tejto povinnosti sa snaží veľa obchodníkov vyhnúť, možno sa však obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Právo na zdravé životné prostredie

Slovenská ústava každému zaručuje právo na priaznivé životné prostredie. Výrobcovia musia pracovať tak, aby ho pri výrobe nepoškodzovali. Preto musia spĺňať rôzne emisné limity a náročné požiadavky na výrobu. Ak si niekto myslí, že jeho právo je porušované, môže sa obrátiť na orgány životného prostredia v okresných mestách alebo priamo na ministerstvo životného prostredia.

Právo na spotrebiteľskú výchovu

Každý spotrebiteľ sa môže efektívne rozhodovať a brániť, len ak pozná všetky svoje práva. Spotrebiteľská výchova v školách však značne zaostáva. V učebných osnovách základných škôl pre ôsmy ročník občianskej náuky je o nej len jeden bod v kapitole Človek - občan - štát.

Viac informácií môže možno získať získať z médií. Z rôznych prieskumov vyplýva, že práve z médií sa ľudia dozvedajú najviac informácií o spôsobe riešenia spotrebiteľských problémov. (pcs)

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 849
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 778
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 795
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 395
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 249
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 727
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 957
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 971
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 082
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 30 899
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 023
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 057
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 971
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 082
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 30 899
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 023
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 057
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu