spotrebiteľov, aby jej v prípade porušovania ich práv pri nákupe tovarov posielali kópie záručných listov, reklamačných poriadkov, ale aj svoje skúsenosti.
V súvislosti so vstupom krajiny do Európskej únie (EÚ) musela SR prebrať do svojej legislatívy aj nové ustanovenia, týkajúce sa dvojročnej záručnej lehoty. Prax však ukazuje, že veľké očakávania spotrebiteľov z jej zavedenia a účinnejšia ochrana pred nekvalitným tovarom sa nenaplnili. V tlačovej správe to uviedla SIA. Spotrebitelia sa podľa informácií agentúry stretávajú aj s tvrdením, že na určitý zakúpený tovar nemajú dvojročnú záruku, pretože je to "spotrebný" tovar, alebo, že si zákazník spôsobil chybu sám tým, že tovar používal, a teda nemá nárok na reklamáciu. Pritom ide o reklamácie v lehote kratšej ako 6 mesiacov. "Pokiaľ sa však chyba objaví do 6 mesiacov od kúpy, predpokladá sa, že existovala už pri prevzatí tovaru. A ak s tým predávajúci nesúhlasí, je jeho povinnosťou dokázať to. Toto dôkazové bremeno je však v praxi spravidla prenášané na spotrebiteľa, aj keď v paragrafe 508 Občianskeho zákonníka sa uvádza opak," spresnila SIA.
V kúpnych zmluvách sa podľa agentúry často objavujú požiadavky na uplatnenie reklamácie tovaru iba v pôvodnom obale, na poplatky za overenie oprávnenosti reklamácie alebo predloženie kúpneho dokladu aj záručného listu, ktoré sú v rozpore s paragrafom 53 Občianskeho zákonníka, upravujúceho spotrebiteľské zmluvy. "Keďže spotrebiteľské organizácie sú oprávnené požadovať dodržiavanie práv spotrebiteľov aj súdnou cestou, budeme sa snažiť využiť informácie v prospech zlepšenia podmienok pri kúpe aj týmto spôsobom," uviedla na záver SIA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.