nasledujúcich päť rokov bude tento dokument najvyššou prioritou Európskej únie. Cieľmi Lisabonskej stratégie ostávajú trvalo udržateľný rast a zamestnanosť v rámci posilňovania hospodárskej výkonnosti Európy. Poslanci Európskeho parlamentu schválili v uznesení, že dobre navrhnuté sociálne a environmentálne politiky sú kľúčovým prvkom v rámci posilňovania hospodárskej výkonnosti Európy.
Na dosiahnutie cieľov hospodárskej a sociálnej politiky a politiky v oblasti životného prostredia je potrebné zabezpečiť trvalo udržateľné makroekonomické prostredie orientované na rast. Práve to je predpokladom medzinárodnej konkurencieschopnosti Európskej únie. Európsky parlament v prijatom uznesení kladie dôraz na to, že k splneniu cieľov patrí dynamický hospodársky rozvoj, rozvoj pracovného trhu, ako aj stabilná mena, znižovanie zadlženosti štátu a štátnych deficitov a trvalé zabezpečenie starostlivosti o starších ľudí.
Úlohou členských štátov Európskej únie je, aby sa vyrovnali so štrukturálnymi reformami, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie európskeho sociálneho modelu. „Efektívne plnenie Lisabonskej stratégie je na členských štátoch" zdôraznil Hans-Gert Poettering, predseda frakcie Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov.
Podľa europoslanca Milana Gaľu (EPP-ED) bude Lisabonská stratégia úspešná vtedy, ak sa podarí v členských štátoch presadiť potrebné štrukturálne reformy. „Iba reformami zabezpečíme trvalo udržateľné makroekonomické prostredie orientované na rast." Členským krajinám môže pomôcť zúženie široko koncipovaných strategických úloh v Lisabonskej stratégii a zameranie sa na kľúčové ciele. Gaľa pripomenul, že „napĺňanie Lisabonských cieľov by mohla urýchliť tiež príprava tzv. vlastných národných plánov posilnenia konkurencieschopnosti v Únii. Mali by byť zamerané iba na tie oblasti, ktoré sú najdôležitejšie pre rozvoj daného členského štátu."
Ústredným prvkom Lisabonskej stratégie je vyššia úroveň sociálnej ochrany, ktorý predpokladá, že je neprijateľné, aby ľudia žili pod hranicou chudoby a trpeli sociálnym vylúčením. Preto Európsky parlament podporil výzvu bruselskej Európskej rady na posilnenie politík boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, s cieľom prijať celkový prístup a obnoviť rozhodujúci podnet zameraný na odstránenie chudoby.
Európsky parlament považuje za potrebné podporovať podnikateľského ducha, pripravenosť znášať riziko, ako aj vlastnú iniciatívu a vlastnú zodpovednosť. Podpora podnikania môže zahŕňať aj vysoká miera predvídateľnosti hospodárskej politiky a tiež jednoduchý a spravodlivý daňový systém.
Autor: Radoslav Milčo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.