prevzala Nadácia Konrada Adenauera, ktorá už dlhší čas podporuje politicky aktívnych mladých ľudí.
Stredoškoláci a vysokoškoláci z rôznych mládežníckych organizácii na východnom Slovensku si na tomto seminári vyskúšali svoje vyjednávacie, rétorické a tvorivé schopnosti. Účastníci mali za úlohu simulovať zasadnutie fiktívneho parlamentu. Na úvod boli rozdelení do piatich politických frakcií. "Niektorí z vás budú komunistami, niektorí z vás zelenými, hoci sa s názormi týchto strán nestotožňujete. V politike je však veľmi dôležité vcítiť sa do myslenia oponentov," povedal na otvorení seminára Michael Hahn, nemecký poradca v Európskom parlamente, ktorý má s organizovaním podobných aktivít skúsenosti z viacerých krajín. Vo fiktívnom parlamente sa teda zišla konzervatívna, liberálna, komunistická, sociálno demokratická a ekologická strana. Všetky dostali na prerokovanie stručný návrh Zákona o spätnom prevode majetku a odškodnenia ľudí, ktorým štát v minulosti vyvlastnil majetky. Búrlivé diskusie sa rozvírili najprv vnútri jednotlivých strán, neskôr priamo v pléne, či v kuloárnych rozhovoroch. Každá strana sa snažila nájsť si podporu práve pre svoj návrh. Nádejní mladí politici sa v rozprave nevyhli útokom voči ostatným stranám, vlna kritiky sa zniesla hlavne na hlavy komunistov. Tá vyústila až do návrhu na zrušenie samotnej komunistickej strany, ktorý však neprešiel.
Fiktívny parlament v mnohom pripomínal ten náš, slovenský. Dvaja konzervatívci sa kvôli pochybným postupom vnútri strany odtrhli od konzervatívcov a jeden od liberálov. Neskôr pôsobili ako nezávislí poslanci, ktorí chcú za každú cenu presadiť to svoje. Preto ostatným nezostávalo nič iné, ako sa dohodnúť na jednotnom kompromisnom návrhu zákona. Väčšinou hlasov ho podporili štyri politické strany. Nezávislým ostali len oči pre plač, podpora komunistickej strany a návrh na odobratie imunity jedného z nezávislých poslancov. "Každá zo simulácií je iná, neexistuje dobrá alebo zlá simulácia. Milo ste ma prekvapili svojimi nápaditými myšlienkami a aj aktívnou prácou v rámci jednotlivých frakcií," skonštatoval Michael Hahn. Ten mladým politikom takisto poradil, ako sa správne prezentovať pred ľuďmi, čo je dôležité pri vyjednávaní s potenciálnymi politickými partnermi a ako sa čo najlepšie pripraviť na svet vysokej politiky. Okrem racionálnych argumentov je totiž takisto nutné vedieť, ako tieto svoje názory podať. Simulačný seminár pomohol mladým ľuďom pochopiť, ako to vo svete politiky chodí a ako pracuje parlament.
V nedeľu si ešte účastníci od pána Hahna vypočuli prednášku na tému "Vývoj demokracie po roku 1945." Každý, kto sa seminára zúčastnil, musel uznať, že pracovať v parlamente, aj keď iba fiktívnom, nie je med lízať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.