akcií v rámci reťazca podujatí, na ktoré sa môžete tešiť, bol festival IGRAM 2005. V sobotu 12. marca a v nedeľu 13. marca sa so svojimi predstaveniami prezentovali študenti francúzskeho jazyka zo Slovenska, ale i z iných kútov Európy. Všetky inscenácie boli výhradne vo francúzskom jazyku, pre zúčastnených to však evidentne nebol žiadny problém. Ich znalosť francúzštiny bola na výbornej úrovni.
Na otvorení sa zúčastnil aj Jacques Faure, veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku, ktorý navštívil Košice pri príležitosti dní francúzskej kultúry. Vyslovil svoje potešenie, že mladí ľudia sa zúčastnili tohto festivalu a že takto prispievajú k rozširovaniu frankofónnej kultúry. Po tomto vzácnom príhovore začal samotný festival.
Ako prví na javisko prišli študenti z Gymnázia Tajovského v Banskej Bystrici, ktorí nacvičili hru Aligátori a Kengury, ktorej autorom je René de Obaldia. Vtipne poukázali na problémy medzi deťmi kengurami a dospelými aligátormi.
Ďalšie zaujímavé predstavenie bolo o tom, ako zvieratká chceli vyliečiť svoju chorú "Big Mamu" a hľadali mäkký kameň jediný účinný liek. Túto hru nám zahrali študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne.
Hra s názvom Inšpirácia zaujala najmä tou výtvarnou stránkou a dobrou hudbou. Študenti Gymnázia Kálmán až z ďalekého maďarského Pásztó zahrali "hru o hre" tvorivé problémy a nezhody autorov pri vymýšľaní divadelnej inscenácie boli jej hlavným motívom.
Študenti Gymnázia Spiru Haret z Tecuci, ktoré sa nachádza v Rumunsku, vsadili na klasiku a predviedli sa so známou hrou Cyrano z Bergeracu Edmonda Rostanda. V hre používali aj všelijaké sladké dobroty, ktorými po skončení predstavenia ponúkali prítomné publikum.
Aj študenti stropkovského gymnázia si vybrali známu hru. Tento raz to bola Plešatá speváčka od Eugena Ionesca. Absurdné divadlo je ťažkým orieškom, päť študentov sa však nedalo zahanbiť a predstavenie zožalo veľký potlesk.
Publikum sa najviac tešilo na to, ako divadelné predstavenie zvládnu domáci študenti košického bilingválneho gymnázia Laca Novomeského. Hra Fantóm slečny, ktorej autorkou je Vanina Laugier, skutočne zaujala a mladí ľudia zahrali svoje úlohy mimoriadne presvedčivo. Obrovský potlesk bol zároveň ukončením prvej časti festivalu, ktorá sa konala v sobotu.
Prvým nedeľným predstavením bola Tragédia Jeana-Michela Ribesa, ktorú predviedli študenti bilingválneho gymnázia z Bratislavy. Podali obraz manželského života a jeho každodenných problémov.
Ako predposlední sa na scéne objavili študenti bilingválneho gymnázia v Žiline so svojou hrou Poviedka od Gabriela Destréeho o štyroch sestrách a ich otcovi.
Na záver sa predviedli opäť Košičania. Tento raz to boli žiaci Osemročného gymnázia Milana Rastislava Štefánika, ktorí sa učia po francúzsky ešte len neuveriteľných 6 mesiacov. Napriek tomu prerobenú stredovekú bájku s názvom Grobian Mire zahrali s veľkým nasadením a dostalo sa im patričného uznania divákov.
Festival IGRAM nie je súťažou, napriek tomu porota každoročne vyberá jedno predstavenie, ktoré sa jej páčilo najviac. Tento raz to bola hra Fantóm slečny študentov francúzskej sekcie Gymnázia Milana Rastislava Štefánika, ktorá si takéto uznanie jednoznačne zaslúžila. Ostáva už len dúfať, že festival IGRAM 2006 taktiež splní očakávania organizátorov a verejnosti.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.