pozdáva aj Slovákom. Ministerstvo školstva sa určite aj vzhľadom na tieto pozitívne skutočnosti rozhodlo podpísať a zároveň obnoviť Dohodu o komisii J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v Slovenskej republike.
Dohoda podľa ministra školstva Martina Fronca "umožní našim vedcom, stážistom a predovšetkým študentom získavať skúsenosti v Spojených štátoch amerických." Pôvodnú zmluvu z roku 1994, ktorej platnosť skončila v septembri minulého roku, využilo a absolvovalo tak výmenné pobyty asi 300 slovenských a amerických študentov, učiteľov, vedcov, umelcov, či iných.
Fulbrightov program bol americkým Kongresom schválený v roku 1946 a od tejto doby ho využilo 260 000 ľudí z toho dve tretiny pochádzali z krajín mimo USA. Podmienky pre zapojenie sa do takéhoto výmenného programu preto nie sú jednoduché. Okrem výborných študijných výsledkov sa tu predpokladá excelentná znalosť anglického jazyka. Podľa slov už zúčastnených: "Tento program posúva študovaný predmet do iných dimenzií a účastník pri ňom nadobudne cenné skúsenosti, ktorých uplatňovanie v praxi je veľmi efektívne."
Štandardom každého výmenného programu je aj možnosť získania štipendia, pričom posudzovanie pre jeho získanie závisí od kvality uchádzača, ale i od kvality predkladaného projektu v prípade, že sa jedná o vedeckého pracovníka. Počet takto udelených štipendií však pochopiteľne závisí od výšky finančnej dotácie od americkej vlády. Minister Fronc v tejto súvislosti priznáva, že slovenská strana do projektu investuje podstatne menej finančných prostriedkov ako iné štáty a vyčlenené prostriedky slúžia len na chod komisie na Slovensku. Ako dodáva: "Vklad z druhých štátov, je síce pohyblivý, ale je určite väčší, než vklad Slovenska." Pre ilustráciu, Slovensko na výmenné pobyty ročne vynaloží sumu 2,5 milióna korún, čo je v porovnaní s našimi západnými susedmi niekoľkokrát menej.
Všetci uchádzači musia prejsť špeciálnymi testami, vyhotovovanými nezávislými testovacími organizáciami v Amerike. Aj ich výborné výsledky však nemusia byť zárukou udelenia štipendia, ale sú nevyhnutnosťou. Ukážky z týchto testov nájdete na stránkach Fulbrightovej komisie v Česku, www.fulbright.cz a celý rad iných informácií obsahuje stránka Fulbrightovej komisie na Slovensku www.fulbright.sk.
Autor: Lukáš SABO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.