od tretích strán.
Ako sme už včera stručne informovali, AMD v deň štartu CeBITu predstavil dlhšie avizovanú platformu pre prenosné počítače. Línia 64 bitových procesorov Turion 64 by sa mala stať priamym konkurentom mobilnej platformy od Intelu, Centrino.
AMD síce disponuje mobilnými procesormi, tie sú však nasadzované skôr do výkonných desktop replacement notebookov - Mobile Athlon 64, Mobile Athlon XP-M či Mobile Sempron. Turion 64 bol
postavený s ohľadom na požiadavky pre mobilitu dlhú výdrž batérie i výkon (vzhľadom na 64 bitovú platformu). Svoje miesto by si mal nájsť u tenkých a ľahkých notebookov.
Po stránke vnútornej architektúry je 754 pinový Turion 64 postavený na báze 90 nm jadra s kódovým označením "Lancaster", ktoré je tvorené približne 114 miliónmi tranzistorov. Čipy sú vybavené buď 512 KB, alebo rovným 1 MB vyrovnávacej pamäte druhej úrovne a 128 KB L1 cache (Sonoma má 2 MB). Podporované sú pamäte PC3200, PC2700, PC2100 a PC1600, taktovacie frekvencie štartujú od 1,6 MHz a končia na hornej hranici rovných 2 GHz. Ďalej je podporovaný HyperTransport do 1600 MHz, Enhanced Virus Protection využívajúci na zvýšenú ochranu systému novú reštrikčnú politiku spúšťania kódov zavedenú s Windows XP SP2, AMD PowerNow! pre šetrenie energie dynamickým znižovaním a zvyšovaním výkonu procesora podľa požiadaviek aplikácií či zabudované inštrukčné sady 3DNow!, SSE2 a SSE3.
AMD pri rodine procesorov Turion rovnako pozmenilo metodológiu značenia. Základom sú prvé dve písmená buď "ML", alebo "MT". Písmeno "M" podľa dostupných zdrojov znamená "Mobility" a druhé písmeno od A po Z udáva stupeň mobility čipu. Číslovanie štartuje od 30 po 37. Číslo 30 indikuje, že ide o 1,6 GHz procesor s 1 MB L2 cache, 32 zastupuje 1,8 GHz / 512 KB, 34 je pre 1,8 GHz / 1 MB a nakoniec 37 zastupuje 2 GHz / 1 MB cache.
Základný rozdiel medzi rodinou ML a MT je spotreba. Kým MT ako "mobilnejší" procesor než ML spotrebuje 25 W, druhá línia si vypýta o 10 W navyše. Konkurenčné Centrino je však v tomto smere v strede, jeho priemerná spotreba sa pohybuje okolo 27 W.
Intel plánuje 64 bitové Pentium M (s dvoma jadrami) pod kódovým označením Yonah uviesť začiatkom budúceho roka, uvádza Tom´s Hardware.
V AMD zvolili odlišnú stratégiu ohľadne čipovej sady/grafiky a bezdrôtovej LAN. Kým Centrino predstavuje ucelené riešenie vrátane čipovej sady a modulu pre bezdrôtový internet, AMD stavia naplno na dodávateľov od tretích strán. Podporované budú grafické čipsety od Via, Uli, ATI, Nvidia a SiS; pri LAN sa ponúka Broadcom, Marvell a Realtek, u bezdrôtového internetu (kompatibilita s a,b,g) Broadcom či Atheros.
Procesory sú dostupné v uvedených cenách a konfiguráciách okamžite od svojho oficiálneho uvedenia. Medzi spoločnosťami, ktoré nasadia čipy do svojich notebookov, sa medzi prvými spomínali pre starý kontinent Acer a Fujitsu Siemens. Rovnako však ponúknu riešenia i firmy Asus, Averatec, BenQ, MSI alebo Packard Bell.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.