počas februárovej schôdze stiahol z rokovania Národnej rady SR, keď sa doň poslanci pokúsili zapracovať viaceré pozmeňovacie návrhy.
Za posunutie do ďalšieho čítania bolo 111 zo 140 prítomných poslancov, 24 hlasovalo proti, piati sa zdržali hlasovania. Proti hlasovali poslanci za ĽS-HZDS, okrem poslanca Jána Mikuša, ktorý bol za, a Dušana Jarjabka, ktorý sa zdržal hlasovania.
Nový Trestný zákon rozdeľuje trestné činy na zločiny a prečiny, čím sa SR vracia k tradícii delenia z medzivojnového obdobia. Zákon rozširuje okruh priťažujúcich a poľahčujúcich okolností.
Zavádza sa pojem úkladnej vraždy. V prípade, že vraždu páchateľ dopredu plánoval, hrozí mu trest od 20 do 25 rokov, prípadne doživotie.
Trestný zákon zavádza do systému trestov nové prvky, a to napríklad tresty domáceho väzenia, povinnej práce od 40 do 300 hodín a podmienečný odklad výkonu trestu s probačným dohľadom.
Trestný zákon by mal obsahovať aj trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb, ktorá sa bude dotýkať oblastí ako korupcia, terorizmus, prevádzačstvo, detská pornografia a obchodovanie s ľuďmi. Predložená norma vychádza z predchádzajúceho vládneho návrhu, do ktorého sú zapracované pripomienky, ktoré ministerstvo akceptovalo. V oblastiach, kde nedošlo k zhode medzi rezortom a poslancami, by mal platiť status quo.
Poslanci včera posunuli do druhého čítania aj návrh novely zákona o pozemných komunikáciách, ktorý sprísňuje tresty za porušovanie pravidiel cestnej premávky. Novela rozširuje okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukazu. Vodič bude môcť prísť o vodičský preukaz, ak prekročí povolenú rýchlosť jazdy v obci o viac ako 30 km/h a mimo obce o viac ako 50 km. Podobný postih čaká vodiča pri prejazde cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané pri alebo predbiehaní iného vozidla na zakázanom úseku.
Od 1. januára 2006 by mala pribudnúť k povinnej výbave vodiča výstražná vesta. Vodiči si ju budú obliekať vždy, keď budú kvôli technickej poruche alebo v dôsledku dopravnej nehody s vozidlom núdzovo stáť a zdržiavať sa na vozovke mimo obce. Novinkou je, že vodiči budú musieť jazdiť s rozsvietenými svetlami počas celého roka, teda nielen od októbra do marca ako v súčasnosti.
Deti do 15 rokov na kolieskových korčuliach by mali povinne používať ochrannú prilbu na hlave, chrániče na zápästia, lakte a kolená.
Rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu bude doplnené o zákaz vedenia motorového vozidla. Nedisciplinovaní vodiči, ktorí opakovane porušujú pravidlá cestnej premávky, budú povinní vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti.
Výška pokuty v blokovom konaní na ceste ostáva nezmenená - dvetisíc korún. V prípade priestupkov, ktoré nie sú osobitne vymedzené, sa zvyšuje pokuta v správnom konaní z doterajších 2000 na 4000 korún. Zníži sa pokuta, ak auto nespĺňa podmienky na používanie v cestnej premávke z terajších 10-tisíc na štyritisíc korún, pretože môže ísť napríklad o neúplnú výbavu vozidla, ako je chýbajúca žiarovka.
Novela tiež obmedzuje najvyššiu rýchlosť, ktorou môžu jazdiť vodiči autobusu na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá, z terajších 110 na 100 km/h. Právna norma by mala po definitívnom schválení parlamentom platiť od 1. júla 2005.
Do druhého čítania plénum posunulo aj novelu zákona o štátnom občianstve. Novelou sa od 1. septembra 2005 zmenia podmienky udeľovania štátneho občianstva a v mnohých prípadoch sa tiež uľahčí procedúra jeho nadobúdania.
V druhom čítaní je aj novela zákona o štátnej službe colníkov, ktorá by mala od júna tohto roka zrušiť colníkom ďalší služobný plat. Zároveň však počíta s tým, že za kvalitné plnenie služobných povinností alebo za plnenie úloh nad rámec povinností budú odmeňovaní. Hodnostný príplatok by sa mal colníkom zvýšiť o približne 10 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.