úspešné zavŕšenie reformných zákonov, čo sa doteraz nestihli. Treba fakt uznať, že ak Trestný resp. vysokoškolský zákon spadnú pod stôl, sú už nenávratne stratené, keďže tretí resp. štvrtý reparát je jednoducho v danej konštelácii politicky nepredstaviteľný. Takýto vývoj by hrozil vážnymi dôsledkami na koaličný život.
Zhodou okolností (?) sa totiž prihodilo, že obe - skutočne veľmi dôležité - reformy predkladajú rezorty KDH. A Pavol Hrušovský gestikuluje, že prípadný nedostatok koaličných hlasov pre "ich" (rozumej KDH) reformy by mal "vážne politické následky". Na priamu otázku, že či by to bol dôvod na opustenie štvorspolku, predseda KDH uhýba očami i rečami. Dedukcia, že taký následok by kolaps nemal, je asi správna, ale na stupňovanie napätia nátlaková rétorika KDH stačí.
Príležitosť chytajú za chvost najmä v Smere, kde prechádzajú schizofrenickou periódou rastúcich preferencií (včera UVVM - 30%, Focus - 29%) a znižujúceho sa koaličného potenciálu. Pozornosť a snahu sústreďujú Ficovi chlapci na Froncov zákon o študentských pôžičkách. Ten je totiž, na rozdiel od trestnej rekodifikácie, ktorá už včera prešla prvým čítaním, pre Smer aj vyzdvihnutou ideologickou agendou.
Dôležitou epizódou, ktorá Trestnému zákonu včera pomohla k rekordným 111 hlasom a môže byť určujúca v čítaní druhom, bol nedávny kšeft medzi Ficom a Lipšicom; ak Smer podporí trestný kódex, KDH bude hlasovať za poslanecký (čiže "smerácky") návrh zákona o preukazovaní majetku. Aj ten je na programe marcovej schôdze a treba veľmi seriózne a bez emócií povedať, že je rovnako zlý ako všetky predchádzajúce majetkové návrhy. Včera sa tiež potvrdilo, že pominuli aj výhrady ANO k trestnému kódexu. Skutočným testom pravdy bude ale až druhé čítanie - a tretie, samozrejme. Už viackrát sme zažili a videli, že na ukazovateli skóre vyskočili celkom iné výsledky než sľubovali politické dohody...
Lipšicove šance pre druhé čítanie sa javia ako slušné aj preto, lebo už netrvá na trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých iných paragrafoch. Absolútne príznačné pre pomery v koalícii je, že na kardinálnom spore, kvôli ktorému pred mesiacom trestnú normu Lipšic stiahol, čiže paragrafe o "založení, zosnovaní a podpore zločineckej skupiny", sa minister s odporcami z SDKÚ dohodol za dva dni. Zostane komunikačným tajomstvom koalície, prečo sa na definícii "podpory zločineckej skupiny", čo bolo jadrom sporu, nevedeli dohodnúť vo februári. Keby sme toto vedeli, že prečo nevedeli... Asi by sme veľa chceli.
Chlieb sa ale bude lámať na študentských pôžičkách (pod touto šifrou sa skrýva spoplatnenie vysokoškolského štúdia). Podpredseda Smeru Čaplovič včera predniesol desať akože "omylov Martina Fronca". Ide o bohapusté a demagogické táraniny, nasiaknuté hlboko boľševickým videním sveta. Z červenej revolučnej iskry vo Ficových lícach je úplne jasné, že tentoraz sa v Smere nenájde ani jeden Hanzel (ktorý podporil Zajacove zákony a bol stranícky degradovaný). Vážnejšie sú iné signály; spoplatnenie štúdia je asi posledná reforma, ktorú celkom jednomyseľne odmieta aj HZDS. Tentoraz nevidieť ani potmehúdske žmurkanie od Mečiara. Na mŕtvom bode to vyzerá aj s tzv. nezávislými pôvodom z HZDS. Fronc hrozil, že s nimi bude rokovať, ale zdá sa, že veľmi nefunguje. O Slobodnom fóre platí opäť len najhoršie; ich politické stanovisko, že spoplatnenie podporia, až keď sa zvýši kvalita škôl, je - dementné. Keby sa kvalita dokázala zvyšovať v našich socialistických podmienkach len tak sama od seba, tak by asi spoplatniť nič nebolo treba. (Zvýšenie kvality však nie je hlavný dôvod spoplatnenia.)
A čo je ešte horšie ako SF, sú - pomery v koalícii. ANO, ktoré temer identický návrh v júni 2004 podporilo, vymýšľa zrazu pozmeňovacie návrhy do druhého čítania... SMK, verná panhungaristickému populizmu (to nie je národnostná nadávka, ale konštatovanie, že aj "originál" budapeštianske strany - Fidesz, MSZP, MDF - sú populistické) chce zvýšiť už vo Froncovom návrhu nesmierne široký okruh poberateľov sociálnych štipendií. A v SDKÚ špekulujú na variante, aby sa zákon vzťahoval iba na študentov, začínajúcich jesenným semestrom 2005... Situácia je skrátka horšia, než bola v júni, keď Froncovi chýbali v prvom čítaní dva hlasy.
Štyridsiata prvá schôdza NR SR môže veru byť nielen uzávierkou reforiem, ale aj zápalnou šnúrou pod "explosive" zadkom koalície. Rozpad sa priamo asi nechystá, skôr akési ďalšie štádium zmätkov a úpadku - ak teda padne Ficova kosa na Fronca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.