budú voľby" chceli upozorniť poslancov na nízke platy v zdravotníctve.
Priemerný plat v zdravotníckom sektore je o tritisíc korún nižší ako priemerná mzda v národnom hospodárstve, ktorá je 15 852 korún. V tomto roku sa platy zdravotníkom, ktorí nie sú súkromníci, vraj znížili ešte viac, pretože už nemajú tabuľkové platy a na mzde sa musia dohodnúť so zamestnávateľom.
Lekár Ján Hajáš z nemocnice v Liptovskom Mikuláši povedal, že sa mu oplatilo prísť do Bratislavy, pretože si veľmi želá, aby "týmto protestom dosiahli zdravotníci, čo chcú".
Poslanci majú tento týždeň rokovať o zákone o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V rozprave má požiadavky zdravotníkov predniesť nezávislý poslanec Vojtech Tkáč. Povedal, že "návrh na zmenu pripravuje".
Zdravotníci budú odmeňovaní podľa Zákonníka práce, kým sa nemocnice nezmenia na akciové spoločnosti alebo neziskové organizácie. Práve preto ministerstvo práce a sociálnych vecí nevidí dôvod zákon o odmeňovaní meniť. Proti je aj ministerstvo zdravotníctva. Jeho tlačový hovorca Karol Farkašovský povedal, že ministerstvo nevníma akciu zdravotníkov "ako opodstatnenú, pretože reforma zdravotníctva zaviedla pre manažment nemocníc motivačné nástroje v podobe zmluvných platov tak, aby odmeňovanie bolo spravodlivejšie a aby dobré výsledky boli náležite ocenené".
Farkašovský je presvedčený, že v blízkej budúcnosti reforma zdravotníkov uspokojí. Kučínsky upozornil, že transformácia má skončiť do decembra 2006 a dovtedy by podľa neho mali mať zdravotníci platy aspoň také ako doteraz.
Odborári dali podnet na Generálnu prokuratúru, lebo minister zdravotníctva Rudolf Zajac riaditeľom nemocníc oznámil, že kolektívne zmluvy musia pred podpisom odovzdať v kancelárii ministra. Zajac hovoril, že do zmlúv nebude zasahovať, ale ministerstvo by malo vedieť o ich obsahu a evidovať ich.
Šéf odborov Andrej Kučínsky to vidí inak. "Toto je porušenie zákona o kolektívnom vyjednávaní, lebo minister Zajac nie je zamestnávateľ," povedal.
Prokuratúra by sa mala vyjadriť dozajtra.
Kučínsky nevie, koľko nemocníc dalo zmluvy pred podpisom na kontrolu ministerstvu. "Minister sa tiež vyjadroval k zmluvám, ktoré už boli podpísané, a v ktorých sa zamestnanci s vedením dohodli na tabuľkových platoch. Takým riaditeľom oznámil, že zmluva pre nich neplatí, a že majú postupovať podľa Zákonníka práce."
V nemocniciach, kde sa dohodli na tabuľkových platoch, je podľa Kučínskeho snaha meniť dohodu dodatkami. Zdravotníci si myslia, že štát na úkor ich platov rieši dlhy nemocníc.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.