nedostali," tvrdil včera poradca ministra financií Peter Papanek. Uznesenie vlády pritom jednotlivým ministerstvám, ktoré čerpali peniaze na summit, nariadilo, aby svoje výdavky zdokladovali rezortu financií do utorka 15. marca.
Vyúčtovanie mali poslať rezorty zahraničia, zdravotníctva a dopravy. "Dnes (v stredu, pozn. red.) od nás vyúčtovanie odišlo," tvrdí hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga. Ministerstvo zahraničia 40 miliónmi od štátu zaplatilo za summit súkromnej firme Incheba. Tá mala zákazky aj od amerického ministerstva zahraničných vecí a Bieleho domu. Incheba aj americká ambasáda odmietli kvantifikovať cenu zákaziek objednaných Spojenými štátmi.
Incheba informovala, že peniaze zo slovenského ministerstva použila na zariadenie Bratislavského hradu, prenos Slovenskej televízie, avšak najdrahšou položkou má byť podľa vyúčtovania technické vybavenie, servis pre novinárov a prevádzka tlačového centra, na ktoré Incheba vynaložila 29,88 milióna korún.
Siemens Business Services, EuroTel aj Hewlett-Packard tvrdia, že drahú techniku požičali do tlačového strediska zadarmo alebo za symbolickú jednu korunu. "To sme vybavili my, aby boli tieto firmy sponzormi. Nebola to zásluha ministerstva, ale my sme s nimi rokovali, pretože sme sa nevedeli zmestiť do stanoveného rozpočtu," tvrdí generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin.
Incheba si na summit požičala štyri veľké stany. Rozin: "Prenájom štvorcového metra nás stál 205,50 koruny. Od štátu sme okrem peňazí pre STV a Bratislavský hrad dostali 30 miliónov. A za tieto peniaze sme poskytli 12-tisíc štvorcových metrov na pätnásť dní. To vychádza na 166,60 koruny na štvorcový meter a deň. Okrem toho sme dodali kabeláž, kúrili sme, svietili, odhŕňali sneh, zabezpečili sme telefónne linky, satelity." Odmietol konkretizovať, ktorým firmám za prenájom majetku Incheba zaplatila.
Incheba podľa Rozina na summite zarobila menej, ako zarába na komerčných aktivitách. "Nerád by som to porovnával, summit pre nás nebol komerciou, chápali sme ho ako príležitosť zdvihnúť si medzinárodný imidž," hovorí riaditeľ Incheby. "Pôvodne sme navrhli tri varianty. Pri každej boli rôzne ceny. Už pri 'podpriemernom variante' sme na Bratislavský hrad a tlačové centrum vykalkulovali podstatne viac peňazí, ako sme nakoniec dostali."
Vláda stanovila Inchebu ako dodávateľa tlačového strediska na summit priamo vo svojom uznesení bez verejnej obchodnej súťaže. "Neviem posúdiť kritériá výberu. Myslím si však, že ten výber bol veľmi úzky. Osobne nepoznám iné priestory, kde by sa dalo urobiť to a v takom rozsahu, čo sme urobili my. Nevyberali sme, len sme ponúkli naše možnosti," dodal Rozin.
Incheba a summit
Príjmy
od ministerstva zahraničia40,00 mil. Sk
od americkej administratívyneznámy údaj
Výdavky
služby pre Bratislavský hrad7,12 mil. Sk
prenosy STV3,00 mil. Sk
technické vybavenie tlač. centra13,11 mil. Sk
servis pre 1 600 novinárov10,67 mil. Sk
prevádzka tlačového centra6,10 mil. Sk
zákazky pre administratívu USAneznámy údaj
Zdroj: Incheba, Veľvyslanectvo USA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.