zahraničných vecí Jean Asselborn, ktorého krajina predsedá únii.
Dôvodom je, že Chorvátsko nesplnilo podmienku plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). „Po dnešnej debate a absencii spoločnej dohody je otvorenie rokovaní odložené," prečítal rozhodnutie ministrov na tlačovej konferencii Asselborn. Ministri nestanovili žiadny nový dátum pre začiatok rokovaní a vyhlásili, že rozhovory sa začnú vtedy, ak bude môcť Rada ministrov EÚ konštatovať, že Chorvátsko plne spolupracuje s ICTY. Ministri schválili negociačný rámec pre Chorvátsko, ktorý umožní rokovať hneď, ako sa potvrdí plná spolupráca. „Prijatie tohto rámca znamená, že EÚ je pripravená rokovať hneď ako bude Chorvátsko pripravené a splní kritériá," vyhlásil európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Podľa Asselborna sa tak môže stať napríklad už o mesiac na nasledujúcom stretnutí ministrov zahraničia, ak Záhreb splní podmienky. „Plná spolupráca je v rukách Chorvátska a chorvátskej vlády," zdôraznil luxemburský minister. Hoci hlavným dôvodom odkladu je skutočnosť, že Chorvátsko zatiaľ do Haagu nevydalo obvineného generála Anteho Gotovinu, oficiálne to únia nepriznáva a vo včerajšom rozhodnutí meno generála vôbec nespomína.
Rozhodnutie Európskej únie odložiť začiatok prístupových rokovaní s Chorvátskom je voči Záhrebu neférovým zaobchádzaním. Povedal to v Bruseli slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý na rokovaní šéfov diplomacií EÚ Chorvátsko jednoznačne podporil. „Slovensko naďalej zotrváva na svojom stanovisku, že by bolo správnejšie začať rokovania (v pôvodnom termíne) 17. marca," dodal Kukan. „SR je toho názoru, že Chorvátsko spolupracuje s ICTY plne, že by začatie rokovaní bolo dobrým signálom nielen pre Chorvátsko, ale všetky krajiny v regióne a že je dostatok dôkazov na to, že tá spolupráca tam je," povedal minister novinárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.