Korzár logo Korzár

Odvážna žena protihabsburského povstania Helena Zrínska

Známy a bohatý rod Zrínskych pochádza z Chorvátska a svoj význam nadobudol predovšetkým v 16. a 17. storočí. Preslávil sa najmä v boji s Turkami.

Jeho meno je odvodené od hradu Zrinje, blízko rieky Uny. Ich pôvod sa odvíja od starého chorvátskeho rodu Šubičov. Postupne sa Zrínski stali pánmi mnohých majetkov, hlavne v Medzimuri. Z dejín k najvýznamnejším členom rodu patrili:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikuláš Zrínsky (1518 - 1566) pochádzal z chorvátsko-slavonsko-dalmatského rodu a bol v poradí tretí syn, ktorý ako jedenásťročný pri obliehaní Viedne sa vyznačoval veľkou chrabrosťou. Cisár Karol V. ho vyznamenal "Zlatým koňom a zlatým strmeňom". V jeho šľapajách pokračoval syn Juraj a potom jeho syn tiež Juraj Zrínsky, ktorý mal dvoch synov. Prvý z nich bol Mikuláš, ktorý bol nielen udatným bojovníkom, ale aj maďarským básnikom, ale zahynul záhadne pri hone na kanca v roku 1664 na majetku Medzimuri.

SkryťVypnúť reklamu

Známejší syn Juraja Zrínskeho bol Peter Zrínsky (1621 - 1671), opradený víťazstvami v mnohých bitkách s Turkami a od pápeža dostal vyznamenania a titul "obranca evanjelia". Po tragickej smrti svojho brata Mikuláša sa stal bánom Chorvátska v roku 1666. Mal dcéru Helenu, ktorá sa v roku 1666 vydala za svojho prvého manžela Františka Rákociho I. (1645 - 1676). Peter Zrínsky sa v roku 1666 zúčastnil na svadbe svojej dcéry s Františkom Rákocim I., kde sa zosnovalo jedno zo sprisahaní uhorských magnátov proti vtedajšiemu cisárovi Leopoldovi. Každé sprisahanie cisár vždy odhalil a výnimkou nebolo ani toto na svadbe na Makovickom panstve hradu Zborov.

Hlavným aktérom sprisahania bol Veselényi a zúčastnil sa ho aj Peter Zrínsky. Snahou Petra Zrínskeho bolo pomôcť svojmu zaťovi Františkovi dosiahnuť titul sedmohradského kniežaťa. Tieto ambície sa mnohým magnátom nepozdávali a to bol aj dôvod prečo bolo skoro odhalené v roku 1669. Proti magnátom a účastníkom sprisahania bolo vyslané vojsko a pri ich záchrane im nepomohli ani sľuby Turecka, Peter Zrínsky a ukrýval spolu s grófom Frankopánom na hrade Čákovec. Boli zajatí a vydaní cisárovi. Nepomohli žiadne odvolania za zásluhy a poprava bola vykonaná koncom apríla v roku 1671 v Novom meste za Viedňou. Aj toto vzbudilo ešte väčší odpor k Habsburgovcom v Helene Zrínskej Rákociovej, ktorej manžel unikol len o vlások podobnej smrti. Nakoniec aj on zomrel na Makovickom hrade v roku 1676.

SkryťVypnúť reklamu

Po potlačení sprisahania sa odporcovia Habsburgovcov ocitli v zahraničí, ktorých spočiatku podporovalo Francúzsko, Poľsko a Turecko. Nakoniec došlo k dohode medzi rakúskym cisárstvom s Poľskom a Francúzskom. V roku 1680 sa uskutočnilo zhromaždenie kurucov a Hajdusobosló a za veliteľa kuruckého odboja bol zvolený mladý a ambiciózny I. Tököly, ktorý sa opieral o pomoc Osmanskej ríše. Vtedy už Helena Zrínska bola manželkou vodcu povstania. Kuruci vtrhli do Uhorska a obsadili podstatnú časť Slovenska a prenikli až na Moravu. Po úspechoch prichádzali aj porážky. Veľkú utrpeli v roku 1684 na Šibenej hore pri Prešove a znova v roku 1685 v Prešove, kde kurucké vojsko bolo na východnom Slovensku porazené.

Helena Zrínska ako manželka I. Tökölyho sa zapojila do obrany zostávajúcej bašty povstalcov na Makovickom hrade v Zborove. Nedokázala odolávať so svojím vojskom cisárskemu, ktoré bolo v presile. Hrad bol 14. októbra 1684 dobytý a zbúraný.

SkryťVypnúť reklamu

Helena Zrínska s Františkom Rákocim mala syna Františka II., ktorého od útleho detstva vychovávala katolícka cirkev. S druhým manželom mala syna Štefana a dve dcéry, ktoré zomreli ešte v mladom veku. Otec detí I. Tököly po porážke kurucov v Prešove sa utiahol do Turecka, ale jeho manželka ešte tri roky bránila hrad v Mukačeve.

H. Zrínsku v roku 1688 zajali a internovali vo viedenskom kláštore uršuliniek. Manžel I. Tököly dosiahol jej výmenu v roku 1691 za zajatého cisárskeho podplukovníka Heisslera. Nasledovala svojho manžela do Turecka, kde v roku 1703 aj zomrela. Jej telesné pozostatky boli v roku 1906 prevezené do Košíc.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 384
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 536
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 319
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 371
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 527
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu