neznáme, pokiaľ ide o ich význam, či pôvod. A verte, majú svoj historický pôvod.
Veľmi často používame výraz Psí tridsiatok, ak ide o situáciu, kedy sa človek dostáva do finančnej tiesne alebo do biedy, či je ohrozený jeho majetok. V minulosti sa vyberali rôzne poplatky, mýta ako napr. "desiatky", čiže desiata časť zo sumy peňazí, alebo tovaru. Tridsiatok bola v Uhorsku tridsiata časť tovaru, ktorý kupci prevážali cez hranice a predstavovala druh mýta, ktoré boli povinní za tovar zaplatiť (čiže neskoršie clo). Prečo sa k výrazu "tridsiatok" pripojilo slovo "psí", to vysvetľujú maďarskí jazykovedci tak, že v prípade, ak chcel niekto prejsť hranicu bez zaplatenia mýta a mýtnik na to prišiel, pustil na neho psov, a tí mu tovar zničili, čiže kupec nemal nič, vyšiel na psí tridsiatok. Dr. Katarína Habovštiaková uvádza aj iné vysvetlenie tohto výrazu, ktoré podal prof. Isačenko, ktorého si pamätajú poslucháči Filozofickej fakulty UK v Bratislave z päťdesiatych rokov. Podľa jeho výkladu, pes bol v minulosti významným strážcom majetku a preto jeho obraz ľudia nalepili na dno truhlice, v ktorej mali peniaze. Keď z nej povyberali všetky a nezostala na jej dne ani dvojdenárová minca, ktorá bola tridsiatou čiastkou florénu, objavil sa na dne truhlice obraz psa, čo znamenalo, že človek premárnil aj posledný psí tridsiatok a nezostalo mu nič. Vyšiel na mizinu.
Čo znamená TURECKÉ HOSPODÁRSTVO? Súvisí s obdobím tureckých nájazdov, počas ktorých Turci všetko ničili, pustošili a rabovali. Z čias tureckého panstva pochádza aj výraz "fajčí ako Turek".
Frekventovaný je frazeologický zvrat "objaviť Ameriku". Objaviteľom tohto kontinentu bol Krištof Kolumbus (1451 - 1506) v roku 1492, lenže tento nedostal meno po ňom, svojom prvom objaviteľovi, ale po ďalšom moreplavcovi, ktorý sa volal Amerigo Vespucci. Po ňom dostala meno už objavená zem. Ak niekomu povieme, že "objavil Ameriku", ironicky vyjadríme, že hovorí o známej veci, ako o novinke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.