ozbrojovanie. Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú včera schválili poslanci parlamentu.
Predkladateľ návrhu, poslanec za Smer Robert Kaliňák, si od tzv. zbraňovej amnestie sľubuje, že sa podarí znížiť počet nelegálne držaných zbraní medzi obyvateľstvom a identifikovať zbrane, ktoré mohli byť použité na páchanie trestnej činnosti.
Odovzdanú zbraň následne preskúma Kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru, ktorý preverí, či s ňou nebol spáchaný trestný čin. Ak bude expertíza negatívna, občan bude môcť požiadať o vydanie dokladov oprávňujúcich držanie a nosenie tejto zbrane. V opačnom prípade zbraň prepadne v prospech štátu.
Ročná lehota tejto amnestie sa bude počítať od vyhlásenia novely v Zbierke zákonov. Normu však ešte musí podpísať prezident republiky. Podobný postup už uplatnili v Českej republike. Na policajné útvary odovzdali občania 4192 neregistrovaných zbraní. Expertízy ukázali, že 16 z nich použili pri páchaní trestných činov.
Parlament schválil aj novelu zákona o vojenskej polícii, ktorú do NR SR predložili poslanci Kaliňák a Roman Vavrík z SDKÚ. Právna norma by mala skvalitniť a zefektívniť činnosť vojenskej polície. Zákon rozširuje oprávnenia vojenského policajta pri prehliadke osôb, objektov, batožiny a vecí, a novo upravuje použitie špeciálneho streliva a zbrane. Novela umožňuje vojenským policajtom predviesť osobu podozrivú zo spáchania trestného činu. Medzi donucovacie prostriedky sa zaraďuje aj elektrický paralyzátor. Novela nadobúda účinnosť 1. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.