Korzár logo Korzár
Utorok, 20. november, 2018 | Meniny má Félix
Nájdete nás na webe

SÚPISKA

Brankári: Norbert Belán, Miroslav ŽofčákHráči do poľa: Ján Marcin, Ľuboš Uhľar, Milan Capík, Jozef Kročko, Rastislav Tomovčík, Ján Šafranko, Tomáš

Brankári: Norbert Belán, Miroslav Žofčák

Hráči do poľa: Ján Marcin, Ľuboš Uhľar, Milan Capík, Jozef Kročko, Rastislav Tomovčík, Ján Šafranko, Tomáš Kozár, Miloš Adam, Vladimír Cifranič, Ľubomír Horochonič, Lukáč Opiela, Pavol Raškovský, Michal Olejár, Tomáš Opiela, Ľubomír Mati, Gabriel Pavlulik, Pavol Ruskovský, Stanislav Ďuriš, Martin Hreško, Maroš Greguš

Tréner: Jozef Škrlík

Asistent trénera: Emil Sudimák

Odišli: Miroslav Tóth (Kuala Lumpur, Malajzia), Marián Juhás (FC Perak, Malajzia), Roman Lazúr (Ličartovce), Gabriel Horvat (Sobrance), Marek Lukáč (Snina), Adrián Devečka (Nitra), Gergely Geri (Nyíregyháza, Maďarsko), Peter Sukovský (bez angažmán).

Prišli: Stanislav Ďuriš (Rimavská Sobota), Tomáš Opiela (Nemecko), Vladimír Cifranič (Lednické Rovné), Michal Olejár (Liptovský Mikuláš), Gabriel Pavlulík, Pavol Ruskovský (obaja HFC Humenné).

ŽOLÍK

Uzdravený Ľ. Mati hladný po futbale

Michalovce Keď sa vlani o takomto čase kulo hosťovanie útočníka vtedajšieho 1. FC Košice Ľubomíra Matiho do jeho materských Michaloviec, funkcionári ŠK Zemplín očakávali od čerstvého tridsiatnika predovšetkým góly. Rodák z Malčíc ich nesklamal a v jedenástich zápasoch nasúkal rovných jedenásť gólov. Vedno s najlepším strelcom súťaže Miroslavom Tóthom vytvorili suverénne najúdernejšiu dvojicu azda aj na celom východnom Slovensku. Aj vďaka nim sa Michalovciam podarilo stiahnuť stratu na vedúci Trebišov na rozdiel dvoch bodov, hoci už pred posledným kolom bolo viac-menej jasné, že Slavoj si postup ustráži. Napriek tomu chceli v poslednom kole Michalovce v Stropkove zvíťaziť, snažil sa aj Ľubo. I keď sa dostal do dvoch sľubných šancí, v koncovkách zaváhal. A potom to prišlo. Po bežnom súboji ostal ležať na trávniku a s bolestnou grimasou v tvári odkrivkal do šatne. Verdikt lekárov bol neúprosný musel sa podrobiť operácii kolena. "Napriek tomu som sa potešil, že sa nám dodatočne na úkor Vranova podarilo dostať do druhej ligy, i keď som si musel zvykať na novú úlohu diváka. Nebolo to jednoduché obdobie, ale som rád, že sa chlapcom mimoriadne darilo," úprimne sa zveril hráč, ktorý v prvej lige obliekal dresy piatich klubov Humenného, Banskej Bystrice, Trenčína, Prešova a 1. FC Košice. "Od začiatku zimnej prípravy zarezávam naplno. Koleno zatiaľ záťaž znáša v pohode. Škrie ma však herný prejav, cítim, že to nie je ono, ale vynasnažím sa nedostatky odstrániť. Uvedomujem si, že sa odo mňa budú čakať hlavne góly. Nahradiť Mira Tótha nebude jednoduché, on je skôr brejkový typ, kým ja sa lepšie cítim ako koncový hráč v pokutovom území. Nadviazať na úspešnú jeseň bude ťažké, no ak sa bude dariť mužstvu, verím, že sa presadím aj ja," dodal Ľubomír Mati.

Foto: Jaroslav ČÚRNY

Do Michaloviec ho zlanáril bývalý spoluhráč Ľ. Mati

Michalovce Kto nahliadne do vizitky zimnej posily michalovského ŠK Zemplín Vladimíra Cifraniča, hneď spozornie pri kluboch, v ktorých pôsobil 1. FC Košice, Sparta Praha, Slovan Bratislava, Ozeta Dukla Trenčín. Zvlášť prvé tri vzbudzujú, respektíve vzbudzovali svojho času patričný rešpekt. Napriek tomu nerobí z toho Vladimír Cifranič vedu. "Je mi ľúto, že Slovan i 1. FC takto dopadli. Tieto kluby čosi znamenali, mali tradíciu a takýto koniec by ešte pred pár rokmi nik nepredpokladal. V Sparte som sa ocitol ako mladý chlapec, pred siedmimi rokmi tam trénoval Jozef Chovanec. Mojimi spoluhráčmi ešte boli Hašek, Mistr či Bílek. Boli to pekné časy, ale už je to za mnou," triezvo hodnotil svoju úspešnú minulosť zadák, ktorý sa v poslednom čase vytratil zo zorného uhla slovenskej športovej verejnosti. Namieril si to do Poľska, ale v kádri prvoligovej Odry Wodzislav sa dlho neohrial. Už po dvoch mesiacoch predčasne zrušil kontrakt kvôli vlečúcemu sa zraneniu svalu a vrátil sa na Slovensko. Nie však do prvej ani druhej ligy, ale až do treťoligových Lednických Rovní. "Potreboval som niekde hrať, preto som veľmi neuvažoval nad tým, že je to tretia liga. Na Považí je navyše výborné mužstvo, ktoré hrá pravidelne o špicu, takže až také zlé to tam nebolo. Počas zimnej prestávky sa mi ozval bývalý spoluhráč z Trenčína Ľubo Mati, neskôr táto debata vyústila do seriózneho záujmu klubu o moje služby, a tak som sa stal hráčom Michaloviec," prezradil nekompromisný pilier defenzívy, ktorý sa v srdci Zemplína stretol s viacerými spoluhráčmi z predchádzajúcich pôsobísk. Okrem spomínaného Matiho sa poznal i s ostatnými hráčmi s prvoligovými ostrohami, takže adaptácia v novom prostredí prebehla hladko. "Všade na východe je základom dobrá partia a veľmi rýchlo som zistil, že i tá michalovská je na super úrovni. Čo sa týka prvej časti súťaže, priznám sa, že až také úspešné ťaženie som nečakal. Výsledky Michaloviec som pozorne sledoval a príjemne ma prekvapili. Istotne ťažili z nováčikovskej eufórie, súperi ich však zrejme ešte nebrali vážne a veľa spravila aj divácka podpora. Teraz to už bude iné, no napriek tomu verím, že budeme úspešní a v tabuľke naďalej na špici," dodal Vladimír Cifranič.

Text k foto:

Vladimír Cifranič (vľavo) ešte v trenčianskom drese takto súperil s vtedajším interistom Szilárdom Némethom. Zaujímavé je, že obaja predtým či potom obliekali dresy Slovana Bratislava, 1. FC Košice i pražskej Sparty

Foto: ŠTARTFOTO

Cieľom udržať si postavenie na špici tabuľky

Michalovce Nie je veľa trénerov, ktorí v Michalovciach za posledných desať rokov absolvovali aspoň dve zimné prípravy za sebou. Súčasný kormidelník ŠK Zemplín Jozef Škrlík je na lavičke tohto klubu už od decembra roku 2003, takže ho možno smelo zaradiť do druhej sorty stabilnejších trénerov na trénerskej lavičke tohto zemplínskeho klubu. Práve za jeho éry postúpili Michalovčania po piatich rokoch do druhej ligy, kde neskôr všetkých príjemne šokovali. Napriek tomu alebo práve preto zvolil vo vyjadreniach tradične opatrný tréner Jozef Škrlík ešte opatrnejší tón. "Netreba zabúdať, že sme len na polceste. Prvá časť súťaže nám vyšla znamenite, vychádzalo nám takmer všetko, načo sme siahli. Hráči šliapali divže nie na 120 percent a prialo nám aj povestné športové šťastie. Cez zimu sme sa oslabili, netvrdím, že všetci odchádzajúci sú nenahraditeľní, pretože i noví Ďuriš, Cifranič či Tomáš Opiela majú svoju kvalitu a skúsenosti, no nahradiť hráčov ako Juhás, Tóth či Devečka bude nesmierne ťažké," prezradil 43-ročný rodák z Humenného a zároveň dodal, že aj keď sú hráčske straty z jesenného zloženia kádra citeľné, spoliehať sa bude nato, čo neodišlo výbornú hráčsku partiu. "Kto sa v kolektívnych športoch nevyzná, tomu darmo budem vysvetľovať, čo dokáže spraviť priaznivá atmosféra v kabíne. My sme sa práve nato v jeseni spoliehali a verím, že aj v jarnej časti bude našim tajným tromfom. Napokon v kádri máme viacero kvalitných hráčov ako Horochonič, Tomovčík, Šafranko, Mati, Ďuriš či Cifranič, ktorí vedia, čo treba v kolektíve spraviť," vyzdvihol tímového ducha.

Zhodli sme sa aj v tom, že zopakovať úspešnú jeseň bude náročné, no hriechom bude, ak sa Michalovčania vopred položia. Práve naopak. Ich cieľom je ťažiť predovšetkým z domácej pôdy, kde majú vytvorenú vynikajúcu kulisu vďaka podpore hojne zaplnených tribún. "Očakávame, že naďalej budú diváci našim dvanástim hráčom. Aj súperom sa inak chodí k protivníkovi, ktorý má vytvorené takéto prostredie. Napriek spomínaným okolnostiam máme dostatočne skúsený a kvalitný tím, aby sme si udržali postavenie v lepšej polovici tabuľky a nemali vážnejšie starosti so záchranou. Dúfam len, že terény sa čoskoro umúdria, futbal totiž nie je o stavaní snehuliakov...," trefne poznamenal na záver debaty.

Text k foto:

Jozef Škrlík sa aj v jarnej odvete bude spoliehať na výbornú hráčsku partiu

Foto: Erik MOJSEJ

KOMENTÁR

Kvalitu zrejme nahradí bojovnosť

Keď sme po skončení jesennej časti druhej futbalovej ligy hodnotili účinkovanie ŠK Zemplín Michalovce, v záverečnej analýze prevládali superlatívy. Dôvodom na pozitívne hodnotenia bolo predovšetkým nečakane vysoké umiestnenie Zemplínčanov v tabuľke, no zároveň výrazná divácka účasť na domácich zápasoch ŠK Zemplín.

Pred štartom jarnej odvety však treba zvoliť opatrnejší tón. Už v novembri sa vravelo, že Michalovce sa najviac posilnia, keď sa im podarí udržať káder pokope. Nepodarilo. A práve kvôli viacerým hráčskym odchodom, ktoré vážne zasiahli do skladby mužstva, je predpoklad, že celok z metropoly Zemplína mierne ustúpi z pozícií. Tréner Jozef Škrlík nebude môcť rátať až s ôsmimi členmi jesenného kádra a pri pohľade na výpočet zmien je na prvý pohľad jasné, že najťažšie bude nahradiť najlepšieho strelca mužstva Miroslava Tótha. Výrazne však budú chýbať i obranca Marián Juhás, ľavý stredopoliar Adrián Devečka, stopér Gabriel Horvat či útočník Marek Lukáč. Všetci títo hráči patrili do základnej zostavy a významne sa podieľali na spomínaných úspechoch z jesene.

Spomedzi posíl sa sľubne ukazujú stredopoliari Stanislav Ďuriš i Tomáš Opiela, kvalitu defenzívy určite spevní skúsený Vladimír Cifranič, prekvapiť môže ďalší obranca Michal Olejár z Liptovského Mikuláša. Žolíkom ofenzívy môže byť uzdravený útočník Ľubomír Mati a šancu určite dostanú aj odchovanci Pavol Ruskovský a najmä Ján Marcin. Keďže ťahy so zahraničnými posilami vedeniu ŠK Zemplín doposiaľ nevyšli, je viac ako pravdepodobné, že v rámci aprílového prestupového termínu ešte ktosi do kádra trénera Jozefa Škrlíka pribudne.

Pri pohľade na aktuálne zloženie michalovského mužstva je zrejmé, že najväčší problém bude s útokom. Povedané matematicky Michalovciam po jeseni "odišlo" spolu s M. Tóthom, M. Lukáčom, A. Devečkom, M. Juhásom a R. Lazúrom až 22 z celkových 25 gólov. "Straky" majú v tíme iba dvoch klasických útočníkov, Tomáša Kozára a Ľubomíra Matiho, z ktorých prvý v jeseni iba zaskakoval a druhý dokonca v tejto sezóne kvôli zraneniu neodohral zatiaľ ani sekundu. Alternatívou môže byť čiperný Stanislav Ďuriš, ktorý svojim pohybom i postavou nápadne pripomína kanoniera Miroslava Tótha, v ofenzíve je doma aj Milan Capík, no netreba zabúdať ani na skúsených harcovníkov Rastislava Tomovčíka a Jána Šafranka, ktorí sa do povedomia dostali predovšetkým ako kvalitní zakončovatelia z hrotu ofenzívy. Stredová formácia má najkvalitnejšie zastúpenie, no ľavá strana po odchode Adriána Devečku do FC Nitra trpí neúčasťou rýchleho krídelníka. Aj defenzíva a brankársky post sú v Michalovciach relatívne ustálené, hráči ako Belán, Horochonič či Cifranič sú zárukou kvality.

Summa-summarum, Michalovce nemajú oproti jesení až taký vyvážený a kvalitný tím, no práve vďaka úspešnému ťaženiu v prvej časti súťaže sú v tabuľke na výbornej priečke. I keď to neznamená, že záchranu majú vo vrecku, predsa len sa noví hráči do zostavy zapracujú ľahšie, keď mužstvo netrápia existenčné starosti. Netreba zabúdať ani na skvelú divácku podporu, ktorá neraz dokázala z hráčov vyžmýkať i nemožné. Práve preto si myslíme, že ŠK Zemplín bude na jar ťažiť najmä z bojovnosti a túžby dokázať, že jeseň nebola iba náhodným krátkodobým zábleskom.

Prioritou Michaloviec naďalej spokojní fanúšikovia

ZÁŽITOK / "Keď hráčom ponúknete možnosť hrať za Michalovce, často si myslia, že ležíme kdesi pod Uralom...," tvrdí prezident ŠK Zemplín Jaroslav Bovan

Michalovce Prezident ŠK Zemplín Michalovce Jaroslav Bovan sa nikdy netajil odvážnymi ambíciami. Keď pred piatimi rokmi preberal klub zo srdca Zemplína, nachádzal sa v biednom strede treťoligovej tabuľky. Aj napriek tomu, že klub pod jeho vedením sa na vedúcej priečke v hociktorej súťaži objavil za celý ten čas iba jediný raz (v lanskom ročníku III. ligy po 7. kole), podarilo sa minulý rok Zemplínčanom dostať medzi druholigovú spoločnosť. Aj keď do spoločnosti Slovana Bratislava, FC Nitra, Tatran Prešov či Ličartoviec vstupovali so skromnými cieľmi, ich spanilá jazda jesennou časťou vyrazila všetkým dych. Michalovce obsadili po prvej časti súťaže skvelé druhé miesto! "Takmer všade sa počas zimnej prestávky udiali zmeny. O tom, či negatívne alebo pozitívne, rozhodne až majstrovská súťaž, no my už dnes vieme, že nám výrazne budú chýbať dvaja kľúčoví hráči Miroslav Tóth a Marián Juhás ktorí zamierili do Malajzie. Napriek tomu chceme naďalej byť v regióne Zemplína klubom, ktorý bude tešiť futbalom a lákať na tribúny najviac divákov v súťaži. Je mi jasné, že adekvátne tomuto zámeru budú aj výsledky a hra mužstva, no aj v tomto smere som optimista," mienil šéf michalovského klubu, ktorého sme sa obratom opýtali, či sa počas súťažnej pauzy nedalo nahradiť odchádzajúce opory? "Snažili sme sa získať hráčov nielen z druhej či prvej slovenskej ligy, ale i z Česka, ba objavilo sa u nás i zopár jednotlivcov zo Srbska a Čiernej Hory, no väčšinou sme neuspeli. A to sme na druhom mieste tabuľky! Našim problémom je poloha. Keď hráči začujú Michalovce, často si pomyslia, že je to niekde pod Uralom...Vyznieva to síce smiešne, ale my sme práve kvôli takýmto záležitostiam prišli o kvalitných hráčov, ktorí radšej uprednostnili boj o záchranu v Dunajskej Strede. Darmo sme im ponúkali lepšie podmienky, na Východ dnes hráčov veľmi nedostanete," konštatoval Jaroslav Bovan.

Napriek tomu si v Michalovciach nechávajú otvorené zadné vrátka a nevylučujú, že zapracujú na posilách v rámci aprílového prestupového termínu. Už teraz je jasné, že dopyt bude po kvalitných útočníkoch.

Pýchou ŠK Zemplín boli v prvej časti súťaže diváci. Priemer na domáce stretnutie osciloval okolo troch tisícok, nuž a fanúšikovia budú patriť medzi priority Michaloviec aj v jarnej odvete. "Mienime naďalej pokračovať v trende sprievodných akcií, ktoré sa medzi našimi priaznivcami osvedčili a mali jasne pozitívnu odozvu. Konkrétny zatiaľ nebudem, nech si ľudia počkajú na prekvapenie. Pochopiteľne, prioritou bude nazbierať zavčasu dostatok bodov, aby nás v závere nemuseli trápiť záchranárske starosti. Popritom chceme hrať futbal, ktorý bude naďalej pre ľudí atraktívny a zaujímavý," dodal prezident michalovského klubu.

Text k foto:

V jeseni bývali v Michalovciach hojne zaplnené tribúny, to isté očakávajú aj v jarnej odvete

Foto: Erik MOJSEJ

SMOLIAR

L. Opielu ratovala záchranka!

Humenné Jediným z futbalového osadenstva v Michalovciach, ktorému odloženie prvého jarného kola druhej futbalovej ligy náramne pasuje do karát, je talentovaný stredopoliar Lukáš Opiela (na snímke). Aj keď pri našej debate neraz zaznel z jeho úst smiech, pred dvoma týždňami v piatok ho humor na míle obchádzal. "Bolo mi veľmi zle, mama mi dokonca zavolala záchranku. Lekári však konštatovali, že je to chrípka a nechali ma ležať doma. Už sa to lepší," povedal už vážne 19-ročný odchovanec Humenného, ktorý do Michaloviec prestúpil v lete minulého roka a do štatistík si zapísal aj víťazný gól na ihrisku Báču.

Aby sme sa lepšie rozumeli, je potrebné uviesť veci na pravú mieru. Problémy šikovného praváka sa datujú od jeho pobytu na Cypre, kde pred zhruba mesiacom absolvoval v drese reprezentácie Slovenska do 19 rokov herné sústredenie. Akoby smoly nebolo dosť, okrem natiahnutých väzov v členku sa po návrate domov ozvali problémy s trávením. "V tele som mal nedoliečený zápal, bol som veľmi unavený, slabý. A keď sa k tomu pridružili problémy s trávením, nemohol som poriadne ani chodiť. Absolvoval som kompletné lekárske vyšetrenia, beriem lieky, potrebujem tráviaci systém "neutralizovať". Napriek tomu sa mi pred týždňom slabosti vrátili, dúfam, že naposledy. Veľmi totiž túžim po návrate do futbalového života. Aj keď viem, že zdravie je na prvom mieste, veľmi ma mrzí, čas vynechaný zo zimnej prípravy. Verím, že to čoskoro doženiem," optimisticky dodal Lukáš Opiela, ktorého čerstvými novinkami z klubovej kuchyne zásobuje brat Tomáš, zimná posila Michaloviec.

Foto: Erik MOJSEJ

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 4 konkrétne tipy, ako získať peniaze na rozvoj podnikania
 2. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 3. S mobil bankingom nosíte banku vo vrecku
 4. Slovákom na účtoch leží 17 miliárd. Ako ich zhodnotiť?
 5. Cena elektriny rastie, čo to znamená pre firmy?
 6. Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka!
 7. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 8. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 9. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 10. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 1. S mobil bankingom nosíte banku vo vrecku
 2. Slovákom na účtoch leží 17 miliárd. Ako ich zhodnotiť?
 3. Deti z Kľušova už vedia zachraňovať životy
 4. Vyberáme správny názov firmy
 5. Cena elektriny rastie, čo to znamená pre firmy?
 6. 4 konkrétne tipy, ako získať peniaze na rozvoj podnikania
 7. Manažment a svet v pohybe, výzvy, príležitosti a hrozby
 8. Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka!
 9. 4 mýty o minerálnej vlne, ktorým by ste nemali veriť
 10. Stavebná fakulta STU na dňoch kariérneho poradenstva
 1. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete 31 181
 2. Platíte si poistenie domova zbytočne? 21 433
 3. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 21 367
 4. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte! 14 538
 5. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch 11 066
 6. Slovákom na účtoch leží 17 miliárd. Ako ich zhodnotiť? 6 832
 7. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať? 5 224
 8. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými 5 122
 9. Volkswagen T-Cross má z každého niečo 3 479
 10. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu 3 363

Neprehliadnite tiež

V tomto roku utečenci do Humenného neprídu

Ministerstvo tvrdí, že u nás neostanú, po pol roku odídu do tretích krajín.

Na Spiši a Gemeri varujú pred poľadovicou

Výstraha platí počas utorka pre sedem okresov na východe.

Nový starosta Ihnát: Dajte mi len rok a všetci ma budú milovať

Po skúsenostiach z Lunika IX si ako prvé kúpi montérky a baganče.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Chceli sme hovoriť s Vaľovou, poslala na nás políciu

Vaľovej prehrala voľby arogancia, hovoria Humenčania.

Dobré ráno

Dobré ráno: V polícii zúri vojna o moc

Ako to dnes vyzerá v slovenskej polícii.

Stĺpček Jakuba Fila

Fico útokom na Lajčáka píli konár sám pod sebou

Poslanec Fico potrebuje prezidenta alebo percentá.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop